Biologická léčba migrény vnáší lidem kvalitu do života, ujišťuje neuroložka
Bolesti hlavy a migrény trápí mnoho lidí. Lékaři jim už umí zabránit, ale velkým úspěchem je biologická léčba, jak se o tom zmínila lékařka Jolana Marková. Všechny díly Blízkých setkání najdete na webu Dvojky nebo v mobilní aplikaci mujRozhlas.
Co je biologická léčba migrény? „To jsou protilátky proti specifickému receptoru, který dokáže záchvat rozběhnout. A když je zablokovaný, tak nerozběhnout,“ vysvětluje neuroložka Jolana Marková v pořadu Blízká setkání.
„Léčba musí být použita v pravý čas. Když je záchvat rozběhnutý, tak většinou nepomůže a člověk se musí zachraňovat jinak.“ Tato preventivní léčba má za cíl záchvatu zabránit. „Aplikuje se injekčně jednou měsíčně a během této doby podle klinických studií vydrží.“
Migréna se tím nevyléčí. Pacientům ale poskytuje úlevu během mnoha dní. „Lidé mi po této léčbě říkají, že mají úplně jiný život. Umožňuje jim to například koupit si lístky do divadla, slíbit rodině výlet či nevypadávat z práce,“ uzavírá specialistka.
Má biologická léčba nějaká úskalí. Jaké druhy bolesti medicína rozeznává. Bolívá někdy hlava i ji samotnou? Proč studovala medicínu? Co jí dělá radost?
Související
-
Migréna, kožní problémy, alergie. S tím vším pomůže akupunktura, tvrdí lékařka Dagmar Komárková
Seznam problémů, které akupunktura může vyřešit, je bohatý. Důležité je pacienta podrobně vyzpovídat, uvádí lékařka v Blízkých setkáních.
-
Chronická bolest? Ideální je navštívit Centra pro léčbu bolesti
Akutní bolest signalizuje, že se něco děje v těle. U chronické bolesti nemusí být zjevná příčina, ale lidé stále bolest cítí. To může přinést deprese, úzkost.
-
Pacienti berou na bolest hlavy i deset prášků denně. To je špatně, říká neuroložka Eva Medová
Je špičková česká neuroložka. Migrény a bolesti hlavy jsou jejím koníčkem. Sama totiž od třinácti let na migrény trpěla. Kromě toho se věnuje i roztroušené skleróze.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.