Biočip testy na koronavirus nenahradí. Ale je to alternativa, popisuje vědkyně Hana Lísalová nový český objev pro boj s pandemií
Tým vědců z Fyzikálního ústavu AV vyvinul senzor na koronavirus. „Provedli jsme řadu studií, které dopadly vcelku nadějně,“ přibližuje celý proces vedoucí skupiny Hana Lísalová v pořadu Blízká setkání. Všechny díly pořadu najdete na webu Dvojky nebo v mobilní aplikaci mujRozhlas.
„Hlavní část je biočip, což je penízek z křemenného krystalu. Když přes něj přelijeme vzorek, ve kterém je koronavirus, tak se zachytí na receptor a způsobí změnu signálu,“ vysvětluje Hana Lísalová princip senzoru.
Čtěte také
„S náhradou testů nepočítáme, ale je to vhodná alternativa,“ myslí si. „Potenciál zařízení je v tom, že se dá přeladit na jiný typ infekční látky. Takže se předpokládá širší využití. Koronavirem to nekončí. V budoucnu mohou přijít jiné hrozby.“
V jaké fázi projekt je?
„Vznikla vědecká publikace, která potvrdila naše hypotézy. Technologii jsme transferovali do průmyslu konkrétní firmě, která na ni vyrábí prototyp. Ten by měl projít procesem certifikace.“
„Je to určitě nadějná fáze. Pořád je však před námi dlouhá cesta. Proces certifikace není jednoduchý a stojí spoustu peněz. Doufejme, že to dopadne dobře a na konci bude úspěch,“ uzavírá vědkyně Hana Lísalová.
Co senzor bude umět? Kolik lidí tvoří tým vědců a jaké jsou jejich specializace? Má dobrou paměť? Jak vnímají její vědecké úspěchy děti?
Související
-
Václav Hořejší: Omikron odolává dosavadnímu očkování i prodělání nemoci. Máme už jen jedno opatření
„Nic horšího než omikron už nepřijde,“ myslí si molekulární imunolog. „Svou infekčností se blíží spalničkám. Současná opatření na něj mají malý efekt.“
-
Biochemik Jan Konvalinka soudí, že pandemie skončí na jaře 2022. A vyzývá k očkování
Je spoluautorem knihy Viry pro 21. století, kde současnou pandemii předpověděl. A přestože se prý budoucnost se špatně předpovídá, vědec soudí, že její konec je v dohlednu.
-
Úžasné životy: Vědec František Běhounek podle jaderné fyzičky Dany Drábové
František Běhounek se významným způsobem zasloužil o rozvoj radiologie a radioterapie v Československu. Podnikl také několik polárních výprav.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka