Biochemik Jan Konvalinka soudí, že pandemie skončí na jaře 2022. A vyzývá k očkování
Je spoluautorem knihy Viry pro 21. století, kde současnou pandemii předpověděl. A přestože se prý budoucnost se špatně předpovídá, vědec soudí, že její konec je v dohlednu. Všechny díly Blízkých setkání najdete na webu Dvojky nebo v mobilní aplikaci mujRozhlas.
„Bojím se předpovídat, ale spolu s kolegou z Heidelbergu, jedním z nejvýznamnějších německých virologů, jsme se shodli, že to celé skončí příští rok na jaře. Do té doby to asi dostanou úplně všichni a já apeluji na všechny, aby se nechali očkovat. Opravdu to pomáhá. Virus nezmizí, ale už nebude způsobovat tolik úmrtí, neštěstí a bolesti,“ vyzývá specialista.
Viry, zvířata, lidé
„To, že přijdou virové choroby a budou zabíjet miliony lidí, odborníci očekávali. Jde o to, že všechny velké pandemie vznikly přenosem ze zvířat na člověka. Má to logiku. Zvířatům virus neublíží, protože svého hostitele nezabíjí. Chce se množit,“ vysvětluje profesor.
„Lidský organismus na něj ale není zvyklý, začne bouřlivě reagovat a zánětlivá choroba vás může zabít.“ Podle Jana Konvalinky se s virem prostě musíme naučit žít. „Otázkou je, jako dlouho budeme čekat.“
Co máme chápat pod pojmem biochemie? Může vir napadnout vir? V jaké fázi pandemie se nacházíme? Je vakcína průlomem?
Související
-
Biochemik Jan Trnka: Kolektivní imunita je nedosažitelná. Fungovat může jen proočkování celé planety
V souvislosti s rostoucími počty případů lidí nakažených koronavirem se hovoří o třetí dávce vakcíny. Proč je důležité nechat se očkovat? A pro koho má dávka třetí smysl?
-
Obavy z manipulace genomem? „Objevům se dá těžko zabránit,“ myslí si biochemik Václav Pačes
„Vědcům lze těžko zabránit, aby se pídili po pravdě,“ odpovídá vědec v Blízkých setkáních na otázku do jaké míry věda má či nemá zasahovat do zákonů přírody.
-
Jan Konvalinka: Vývoj české koronavirové vakcíny? Naivní! Ve světě už se jich sto dávno připravuje
Proč nejde zopakovat úspěch profesora Holého v boji s HIV? A kolik vůbec stojí vývoj vakcíny a jak dlouho trvá?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.