Úžasné životy: Vědec František Běhounek podle jaderné fyzičky Dany Drábové

21. listopad 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy František Běhounek-1934

František Běhounek se významným způsobem zasloužil o rozvoj radiologie a radioterapie v Československu. Nejen že byl studentem slavné Marie Curie-Skłodowské, ale podnikl také několik polárních výprav. Přežil i havárii vzducholodi blízko severního pólu. 

Připravil: Jan Herget
Dramaturgie: Marek Mojžíšek
Zvukový mistr: Petr Janečka
Premiéra: 21. 11. 2021
Produkce: Klára Illiašová

V dalším dílu cyklu Úžasné životy přiblíží zajímavosti ze života Františka Běhounka Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

Narodil se 27. října 1898 v Praze. Už v dětství slyšel o významné vědkyni polského původu Marii Curie-Skłodowské a jejím bádání v oblasti radioaktivity. Ta byla na počátku 20. století něčím novým, neznámým a pro Františka Běhounka měla příchuť dobrodružství. Vystudoval proto přírodovědeckou fakultu v Praze a pokračoval na pařížské Sorboně přímo v laboratoři madam Curie. Vzpomínal na ni jako na velmi skromnou a pracovitou ženu.

Trosečníkem na ledové kře

„Málo kdo ví, že Marie Curie-Skłodowská přispěla k tomu, aby se mohl František Běhounek zúčastnit polárních výprav. Požádala totiž dopisem prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka o zajištění financování vědecké cesty mladého českého vědce k severnímu pólu. A pan prezident Masaryk jí vyhověl.“ Připomíná zajímavou okolnost Dana Drábová. František Běhounek zkoumal v polárních oblastech atmosférickou elektřinu a ionizující záření. Spolu s devíti dalšími členy posádky přežil havárii vzducholodi Italia a stal se jedním z trosečníků, kteří čekali na ledové kře na záchranu skoro dva měsíce. Zážitky z této průkopnické cesty pak František Běhounek využil jako inspiraci k mnoha svým dobrodružným románům pro mládež.

Mírové využití jaderné energie

František Běhounek založil radiologický ústav, vedl katedru dozimetrie a ionizujícího záření na ČVUT, byl členem Akademie věd a založil také onkologický ústav. „Já si na pana profesora Běhounka vzpomenu vždy, když slyším o nějakém novém posunu radioterapie při léčbě onkologických onemocnění. V tomto oboru totiž položil základy, na které navazujeme dodnes.“ Říká v Úžasných životech Dana Drábová, podle které byl František Běhounek bez nadsázky renesanční člověk.

autor: Marek Mojžíšek
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...