Bentley: Luxusní vozy, které nesou okřídlené písmeno B ve znaku

Za vznikem značky Bentley stál britský průkopník automobilismu a konstruktér Walter Owen Bentley. V loňském roce značka oslavila sté narozeniny. V té době po českých silnicích jezdilo 473 těchto luxusních vozů a prodalo se dalších 89 nových aut.

Walter Owen – který si rád nechával říkat W.O. – se narodil 16. září 1888 v britském Hampsteadu do dobře situované rodiny jako nejmladší z devíti dětí. Jeho otec byl úspěšný byznysmen, a tak si mohl dovolit synkovi zaplatit kvalitní vzdělání na Clifton College v Bristolu. Walter Owen Bentley byl svobodomyslný a zvídavý. Když mu bylo devět let, koupil si ojeté kolo a rozebral ho, aby zjistil, jak přesně funguje.

Motory nad vzdělání

Víc než akademické vzdělání ho lákaly motory a vlaky. Když mu bylo šestnáct, rozhodl se opustit školu a vydat se životem na vlastní pěst. Rodina z toho nebyla nadšená a na finanční podporu ze strany bohatého tatínka tak mohl mladík zapomenout.

Připravili: Jan Kovařík a Jitka Škápíková
Dramaturgie: Magdalena Šorelová
Zvukový mistr: Dominik Budil
Zvukový design: Jiří Litoš
Režie: Jitka Škápíková
Produkce: Hana Vrbová

Nastoupil na pět let jako učeň ke Great Northern Railways, pak pracoval jako železniční dělník a učil se za pochodu. Právě při údržbě strojů získával své první základy v oboru mechaniky a seznamoval se se stavbou složitých železničních strojních zařízení. Vyplnil se mu i jeho sen svézt se na lokomotivě.

Vášeň k motocyklům

Ve chvíli, kdy převzal výuční list, tak si uvědomil, že chce svou kariéru rozvíjet ještě dál. Železnice mu přestala stačit, a tak přece jen vzal na milost dříve zavrženou možnost dalšího teoretického vzdělávání a přihlásil se ke studiu na King's College v Londýně.

V osmnácti letech se posadil na svůj první motocykl Quadrant a objevil pocit vzrušení z rychlé jízdy. Pak přišly další motocykly. Bentley se na nich nejen nadšeně proháněl po silnicích, on je začal i vylepšovat a také na nich spolu se dvěma svými bratry závodit. Do soutěží nastoupil na motocyklech Quadrant, Rex a Indian.

Od lokomotiv přes motocykly dovedla životní cesta Waltera Owena Bentleyho k automobilům.

Začínali s francouzskými vozy

V roce 1912 se dal Walter Bentley dohromady se svým bratrem, založili společnost s názvem „Bentley and Bentley“ a začali dovážet do Británie francouzské automobily.

Po první světové válce, konkrétně 10. července 1919, založil W.O. automobilku Bentley Motors Ltd. První model, třílitrový Bentley, představil už v listopadu téhož roku na autosalonu v Londýně. Prodávat ho začal o dva roky později. Základem úspěchu značky se od počátku stala rychlost a robustnost vozů. Už první model dokázal jet až 120 kilometrů v hodině.

Jak byl vůz Bentley úspěšný při závodech? Jak firma přečkala druhou světovou válku? A jaké vozy vyrábí dnes?

autoři: Jitka Škápíková , Magdalena Šorelová
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...