Bavič, kterému nesedělo divadlo a exceloval v dramatech. Příběhy slavných: Vladimír Menšík

22. únor 2016

Dobře zapnutý stroj, který neuměl odpočívat. Měnil pořady, bary, jména i manželky.

Vladimír Menšík (* 9. 10. 1929 v Ivančicích) byl pokřtěný jako Vladislav. Jméno si změnil, až když se živil kumštem. Všechny kolem sebe bavil už od dětství. Až na učitele. Středoškolské vysvědčení komika se hemžilo trojkami a čtyřkami. Jen z tělocviku to byla vždy výborná.

Divadlo mu nesedělo

I když začínal na Vesnickém divadle a byl členem Burianova Déčka, nikdy se neupsal divadlu. Bavila ho kamera. Televizní i ta filmová. Na začátku to byly drobné role, kterými ale dokázal zaujmout. A když se stal členem hereckého souboru Filmového studia Barrandov, šel najednou z role do role.

Zkrotit ho dokázal jen málokdo

Menšík se stalo synonymem baviče. Už v 50. letech ale dokázali dva režiséři jeho talent ukáznit v dramatu. I na jeho výkonech tak stojí filmy Všichni dobří rodáci nebo Markéta Lazarová. V 60. letech šel z role do role a stejně bouřlivý byl i jeho osobní život. Flámovat prý vydržel i dvě noci za sebou.

Flamedr každým coulem

Vydatně mu v tom sekundoval třeba kamarád Jiří Sovák. První manželka Věra to nevydržela, sbalila děti a rozvedla se. Jeho druhá žena Olga věřila, že kvůli ní přestane pít. Bohužel. Jako správný Moravák vyrůstal na vínu a slivovici a slabost měl prý i pro mimomanželské zálety.

Poslední vystoupení dva dny před smrtí

Dlouhá léta kouřil, popíjel a zároveň měl silné astma. Když to ale přesáhlo rozumnou mez, začal úspěšně abstinovat. Naposledy se před kamerou objevil jen dva dny před smrtí, v pořadu Abeceda. Zemřel v 58 letech, 28. května 1988. Z obou manželství měl dvě děti, „potatila“ se ale jen dcera Martina.


Účinkují: Lukáš Hlavica a Jana Stryková
Napsal: Jan Jaroš
Režie: Bela Schenková
Natočeno v roce 2016. Premiéra

Poslouchejte od pondělí 22. do pátku 26. února. Jednotlivé díly najdete po jejich odvysílání zde. Ostatní Příběhy slavných najdete v Archivu pořadů.

autoři: lup , Jan Jaroš
Spustit audio