Architektura není jen o stavění, ale i o promyšleném bourání, říká architekt Josef Pleskot

14. únor 2019

Realizování vlastních představ, práce se světlem, materiálem, sny i realitou. To je životní náplní známého architekta Josefa Pleskota.

„Vidím architekturu jako prostředek, který dokáže ovlivňovat emoce a tím i postoje lidí. Když v těch zdech není duše, tak nestojí za to jí ochraňovat. Ale památkáři mají v popisu práce uchovávat co je staré bez ohledu na to, jestli je v tom ta duše obsažená. Architektura však není jen o stavění, ale i o promyšleném bourání. Protože odstraňování je taky tvůrčí a kreativní proces,“ zamýšlel se v Blízkých setkáních Terezy Kostkové.

Moderátorka Tereza Kostková a architekt Josef Pleskot

Která místa má rád? Odkud pochází? Proč chtěl být malířem a které umělce má rád? Kam jezdí na dovolenou?

autoři: Tereza Kostková , eh
Spustit audio

    Související

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

    Jan Rosák, moderátor

    slovo_nad_zlato.jpg

    Slovo nad zlato

    Koupit

    Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.