Architekt: Nemáme pokoru k minulosti a bydlení předěláváme podle nabídek hobby marketů

25. červenec 2016
Dvojdomky v Němčicích na Pardubicku

Ani bohatí developeři moc nepomáhají. Právě naopak. Pro ně je výhodnější bourat. Že je možné to dělat jinak, ví architekt Pavel Prouza. Sám udělal ozdobu krajiny z pivovaru v Lobči.

Architekt Pavel Prouza netuší, jestli jsou ohroženější průmyslové památky někde v pohraničí nebo ty v okolí Prahy, kde na ně mají zálusk developeři. Ty často ani nenapadne nechat objekt stát a využít ho pro plánované účely. „Řada objektů to ale velmi dobře dokáže,“ myslí si Prouza.

Hlavně střecha

V Česku je ale 40 000 památkových objektů a 700 z nich je trvale ohroženo. „Když si každá památka najde svého blázna, tak by se je mohlo podařit zachránit,“ říká Prouza. Sám zrenovoval ruinu pivovaru v Lobči. Je mu ale jasné, že není možné se chovat neustále jako mesiáš.

„Naše generace nemusí spravit všechno. Když na to není, musí se udělat taková opatření, aby s tím mohla pracovat generace, která už na to mít bude.“ A to nejdůležitější je vždycky střecha.

Krajina zničená přestavbami

Jako odstrašující příklad vidí třeba střední Čechy. „To je krajina zničená individuálními přestavbami. Není tam pokora k minulosti. Češi jsou modernisti. Předěláváme domky podle toho, co se právě prodává v hobby marketu.“ Jak se záchraňují industriální stavby v Německu? Čím ho přitahují Sudety? Poslechněte si ze záznamu.

Pavel Prouza