Andor Šándor: Rusko Krym už nikdy nevrátí. Anexe byla z bezpečnostního hlediska nutná

22. březen 2019

Uplynulo pět let od ruské anexe Krymu. „Rusko je odhodláno svoje bezpečnostní zájmy prosazovat bez ohledu na názor mezinárodního společenství,“ říká Andor Šándor.

Obsazení Krymu bylo samozřejmě nelegální, ale z pohledu ruské bezpečnosti nutné. Evidentně se obávali, že by při zásadní změně politiky v Kyjevě mohla v Černém moři objevit část šesté námořní flotily Spojených států,“ myslí si bezpečnostní analytik.

Bez ohledu na to, co si kdo myslí, Rusko Krym už nikdy nevrátí. Bude ovšem nadále jablkem sváru mezi Ukrajinou a Ruskem a krize tam může přetrvávat desítky let, aniž by se cokoli změnilo.
Andor Šándor

Přesvědčme Putina, že nejsme nepřátelé

Rusko říká, že my coby Severoatlantická aliance jsme jeho hlavní nepřítel. Tak nebuďme překvapeni, když dělá všechno pro to, aby nebylo více ohrožováno – jak to ze svého pohledu vnímá – tím, co NATO dělá nebo plánuje udělat. Tak to tak berme, nebuďme hysteričtí a snažme se s Ruskem dohodnout,“ říká Andor Šándor s tím, že Rusko bychom měli především přesvědčit, že nejsme jeho nepřátelé.

Prezidenti Viktor Janukovyč a Vladimir Putin při setkání v únoru 2014

Po rozpadu Sovětského svazu dal podle něj Západ Rusku záruky, že dokonce ani na území bývalé NDR nebude jediný jeho voják, dnes jsou ale vojáci NATO až v Pobaltí, tedy na hranicích s Ruskou federací. Snaha Putinovy politiky zastavit prozápadní integraci v dalších zemích je proto jen logická.

Ukrajina byla sabotáž

Ruská politika je za Putina mnohem čitelnější než byla za Jelcina. Putin dělá přesně to, co říká. Otázka je, zda ho posloucháme a zda mu rozumíme,“ dodává Andor Šándor. „Rusko nemá právo rozhodovat o jiných státech, ale bude dělat všechno pro to, aby integrační proces podkopalo jako v případě Ukrajiny. Dobře ví, že Ukrajina nemůže být v tomto stavu členskou zemí Evropské unie, nebo dokonce Severoatlantické aliance. Takže se mu to podařilo. Bohužel.“

Další témata rozhovoru: Brexit se odkládá, jaký další vývoj se dá očekávat? Donald Trump se rozhodl uznat Golanské výšiny jako území státu Izrael, jaký význam jeho prohlášení má? Radovan Karadžič odsouzený za genocidu Měla by Brazílie přistoupit k NATO?

autoři: Zita Senková , Andor Šándor , and
Spustit audio

Související