Andor Šándor: Po 11. září máme strach pod kůží. Nedělejme ale idiotské akce jako na Staromáku

15. září 2016

Je to už 15 let, co 19 teroristů al-Káidy napadlo USA. Unesli čtyři letadla, která pak narazila do věží Světového obchodního centra a do Pentagonu. Podle bezpečnostního analytika se do značné míry náš svět opravdu změnil.

„Až do 11. září 2001 jsme měli pocit, že jsme silní a mocní, udáváme tempo a směr světového dění,“ říká Andor Šándor. Pak ale byla nejsilnější vojenská mocnost světa zasažena přímo v centru. V jeden den zemřelo kolem 3000 lidí. Tehdejší prezident USA George Bush jr. vyhlásil válku proti terorismu.

Už dávno mohlo být po válce s IS

Od té doby se celosvětová bezpečnostní situace ještě zhoršila. Kromě islámského terorismu a al-Káidy tu je zradikalizovaná část muslimských menšin, která vyrůstá přímo v „západních“ zemích.

Svět je tak poničen, že je velmi ošemetné jakkoli předvídat, jak dlouho ještě může tato válka trvat.

„Snad by šlo prognózovat, kdy zničíme tzv. Islámský stát (IS). Ale jen na území části Sýrie a Iráku.“ Zrovna teď Turecko ukázalo, že kdyby se naplno angažovalo v boji, válka už tu dávno není. Ale to je typické chování národů Blízkého východu. Platí tam: „Nepřítel mého nepřítele je můj přítel. Spojenec mého spojence taky může být můj nepřítel.“

Simulovaný útok IS v centru Prahy

Za těch 15 let se nám podle analytika obavy dostaly hodně pod kůži. „To opravdu není dobře. Spíš je třeba přemýšlet, jak minimalizovat to, co nás ohrožuje. To ale neděláme,“ zlobí se. „Nepodnikejme ani idiotské kroky jako na Staroměstském náměstí, kde předstírali útok IS. Může to vypadat jako drobnost, ale není.“

Za akcí z konce srpna stojí iniciativa Martina Konvičky (Odpůrci islámu). Vyděsili kolemjdoucí. Policie teď organizátory vyšetřuje kvůli šíření poplašné zprávy. Podle Šándora je v ČR skupina asi 20 000 neradikalizovaných muslimů, která má teď problémy spíš sama se sebou. „Ale neradikalizujme si ji. Takovými akcemi máme nakročeno.“

autoři: lup , zis , Andor Šándor
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.