Andor Šándor: Schengen teď nefunguje! A docela se bojím, co bude dál
Proč se do Evropy vydávají hlavně mladí lidé? Podle bezpečnostního analytika je důvodů hodně a asi má každý jiný. Řešením ale není otevřená náruč německé kancléřky, která je navíc prázdná.
„Oni dobře vědí, že na Západě platí zákon o slučování rodin. Takže tu cestu podniknou a pak si legálně požádají o sloučení rodiny,“ říká Andor Šándor, bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby. Proto taky prý v televizi vídáme hlavně mladíky, kteří mají plno peněz a drahý telefon.
Ale to, že jsou vidět hlavně oni, taky může být záměr demagogů. Je tam ale i hodně žen a dětí, to si všimněte. „Určitě jsou ale mezi nimi i mladí Syřané, kteří nechtějí bojovat v Asadově armádě, ve válce, která stála už statisíce životů.“
Hrozí rozpad Schengenu?
Andora Šándora ale zaráží, jak se dnes jednotlivé státy brání migrační vlně. Evropa sice něco říká, ale jednotlivé členské země se musí bránit samy, protože vidí, že společný systém nefunguje.
„To ve mně ale vzbuzuje obavy, co bude dál. Jestli se obrana nerozparceluje mezi jednotlivé státy, nebo se vrátí jednotný Schengenský prostor. Zatím je ale evidentní, že Schengen nefunguje.“
Schengen nechrání ani Italové ani Řekové. „Každý den tam přitom připlave na 8000 lidí,“ připomíná Šándor. „A když to konečně udělají Maďaři, tak jim to všichni vyčítají. Je tady tak zvláštní schíza, co kdo má dělat. Krize vyžaduje rychlé řešení, ale ne v podobě summitu, ale akce.“
Není tak prý chytré, aby k pohybu lidí přispívala ještě otevřená náruč Angely Merkelové. „Nemůže přece říct: všichni pojďte na večeři, ale najíst se běžte k sousedům,“ dodává analytik.
Otevřená náruč není řešení
Mezi uprchlíky dnes nepatří jen Syřané, Eritrejci (východ Afriky), Pákistánci, Afghánci, ale i Albánci nebo lidé z Kosova. „Pelmel je tady obrovský a nejsou to jen ti, kteří se bojí o svůj život, ale i ti, kteří jen jdou za lepším. Ale nikdo nemá zákonné právo na lepší život. To je třeba pořád opakovat.“
Máme se bát?
Strach z infiltrace teroristů mezi uprchlíky nemá. „Nevím, jaký význam by mělo teď, v době zvýšených útoků USA a Ruska, oslabovat vlastní bojovníky,“ říká na adresu takzvaného Islámského státu (IS). „Navíc už tady má dost příznivců a podporovatelů, kteří navíc prošli výcvikem.“
Taky naše vžitá představa, že v Sýrii jde o boj dobra se zlem je prý docela naivní. Dobro totiž nevidí ani na jedné straně, navíc v tak nepřehledné situaci, jaké na Blízkém východě panuje. Tam proti sobě bojují různé kmeny, rozdílná náboženství a etnika.
Více si poslechněte ze záznamu v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.