Amerikanista Pondělíček: Snaha zohlednit v celoamerickém příběhu i roli indiánů je dnes mnohem silnější

1. prosinec 2021

Amerika oslavila Den díkůvzdání. Svátek, který odkazuje k legendě o setkání kolonistů a indiánů v roce 1621, ale ne všichni vnímají stejně. Jaké je dnes postavení indiánů?

Joe Biden jako vůbec první americký prezident vyhlásil za federální národní svátek Den domorodého lidu. Slavit se má 12. října, tedy v den, kdy byla v roce 1492 Amerika objevena. Kromě toho také pozval kmenové náčelníky do Bílého domu.

Je to skutečně snaha o vstřícnější politiku k domorodým obyvatelům. Nicméně není to jen otázka politiky prezidenta. Nálada a vnímání se v Americe postupně mění na všech úrovních, potvrzuje v pořadu Jak to vidí... Jiří Pondělíček z Institutu mezinárodních studií UK.

Zadostiučinění

Zajímavé podle něj třeba je nedávné rozhodnutí Nejvyššího soudu v případu, který se týkal indiánských rezervací ve státě Oklahoma. Americká vláda domorodým kmenům před jejich vyhnáním z východu slíbila půdu, pak to ale nedodržela. Rozhodnutí soudu jim nyní dalo za pravdu a rozhodlo, že velká část východní Oklahomy je indiánským územím.

Jste v zemi indiánů, upozorňuje nápis na transparentu jednoho z manifestujících indiánů

Mnoho federálně uznávaných kmenů se taky snaží o to, aby s nimi americká vláda nejednala jako s podřízenými národy. Místo Úřadů pro indiánské záležitosti chtějí jednat s ministerstvem zahraničí.

To se asi v dohledné době nestane. Ale posun a snaha zohlednit v celoamerickém příběhu i roli původních obyvatel je mnohem silnější,“ říká host Zity Senkové na Dvojce.

Problémy na mnoha úrovních

Pokud kmeny mají svá území a jsou federálně uznávány, mají v mnoha ohledech pozici jednotlivých států. Mají vlastní soudy, na jejich území platí jejich vlastní trestní právo. Problémů, s kterými se potýkají, je ale celá řada.

Indiánská území jsou málo rozvinutá. Je tam mizerná infrastruktura. Někteří domorodí obyvatelé měli například problém hlasovat ve volbách: kvůli neexistujícím adresám totiž bylo problematické ztotožnit jejich volební lístky.

Další problémy odhalila také pandemie. Úmrtnost původních obyvatel je podle Amerického centra pro kontrolu a prevenci nemocí více než dvakrát vyšší než u ostatních Američanů.

„Souvisí to se sociální situací, s nedostupností zdravotní péče a také s nedůvěrou vůči vládě. Pokud by se tedy Joe Biden a jeho administrativa odhodlali tyto problémy skutečně řešit, byl by to pozitivní krok,“ uzavírá amerikanista.

Další témata rozhovoru: tradice oslav Dne díkůvzdání; plán amerického prezidenta Bidena pro boj s novou variantou omikron; odkaz americké zpěvačky Josephine Bakerové; posilování východního křídla NATO kvůli napětí na Ukrajině.

Spustit audio

Související