Alergii je možné zastavit po prvním výskytu. Víme kdy a víme jak!

8. červen 2016

Naši předci se v dětství setkali s mnoha infekčními chorobami. Získali tak silnější imunitu. Náš současný imunitní systém se bohužel víc vychyluje ve své rovnováze směrem k alergickým reakcím. A „reagovat“ můžete prakticky na cokoli.

„Třeba řepka je sama o sobě docela významný alergen. Postřiky spíš alergika dál dráždí. Ale nepřiměřeně můžete zareagovat i na obyčejnou desinfekci. Časem klidně můžete mít i astmatické potíže,“ varuje imunoložka Helena Posová. Lidem vadí i třeba lepidla v nábytku.

Občas se alergie objeví poprvé po nějaké těžší viróze. Váš organismus je zatížený, máte poškozené sliznice. Snáz tak dojde ke kontaktu s alergenem a i k následné reakci. „Tady je hodně důležité zasáhnout. Použít protizánětlivou antialergickou léčbu. Je totiž možné, že už znovu podobně reagovat nebudete.“

Podle Posové je to jako u všech dalších nemocí: pokud jste ve stresu, lehce nějaké infekci podlehnete. „Vždycky to je o tom, v jaké fázi života vás alergie zasáhne.“

Co dalšího zabírá?

  • moderní léčba alergenové imunoterapie
  • antihistaminika s účinnou látkou cetirizin-dihydrochlorid nebo loratadinum
  • lokální léky (kapičky do očí, do nosu) a spreje pro astmatiky
autoři: lup , Jiří Holoubek
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.