Albert Einstein. Nejznámější, nejvlivnější a také nejrozpornější vědec dvacátého století

Albert Einstein nosil dlouhé vlasy už desetiletí před vznikem hnutí hippies. Zato nikdy nenosil ponožky, nevzal si je dokonce ani na přebírání Nobelovy ceny. Vyplazoval jazyk na fotografy od novin stejně drze jako na klasickou newtonovskou fyziku. Miloval hudbu a zahrál si na housle v doprovodu Alberta Schweitzera či Maxe Broda. Svoji obecnou teorii relativity publikoval 30. června 1905.

Jeho objevy a myšlenkové experimenty přinesly vědě teorii relativity a kvantovou mechaniku, dvě hlavní fyzikální teorie vesmíru, dodnes nepřekonané a přitom vzájemně neslučitelné.

Albert Einstein žil i v Praze. Sice tu pobyl jen necelé dva roky, zato měl pracovnu s výhledem na blázinec v Kateřinkách a stihl se seznámit s Franzem Kafkou. V Praze se po něm jmenuje i jedna ulice, kde ovšem Einstein nikdy nebyl.

autoři: Jan Kovařík , Monika Valentová , Petr Stančík
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...