A, B, AB, 0... Krevních skupin je ve skutečnosti 33

14. červen 2017

Víte, kterou máte vy anebo kdo vám může darovat krev? A existuje krev umělá, která by vám mohla zachránit život?

„Krevních skupin je 33. Jsou to krevní skupinové systémy červených krvinek s více než 300 znaky,“ upozorňuje lékařka z transfuzního oddělení VFN Praha Daniela Dušková. „Obecně známý je systém čtyř krevních skupin: A, B, AB a 0.“

Pokud máte krev skupiny AB, jste tzv. univerzálním příjemcem. Krev můžete dostat od kohokoli. Pokud máte 0, jste tzv. univerzální dárce. Ale pozor, tohle platí u erytrocytů, u plazmy je to obráceně. Jedním ze způsobů, jak zjistit krevní skupinu, je krev darovat.

Umělá krev není!

To by ale neměla být vaše jediná motivace. Krev je životadárná tekutina a pro finální rozhodnutí darovat ji, si stačí uvědomit, že se nedá uměle vytvořit. „Poslední klinická studie byla zastavena kvůli toxickým vedlejším účinkům umělé krve,“ vysvětluje lékařka.

„O darování krve se ví. Ale ne tak, aby abychom měli dostatečný počet zaregistrovaných dárců krve.“ Důvodem je přístup zaměstnavatelů, kteří nejsou z placeného volna dárce dvakrát nadšeni.

Strach z jehly jde překonat

Pak je tady i obava z vpichu jehly nebo pohledu na krev. Bolí to? „Nebolí. Sama jsem byla dárcem, vím, co říkám. Velkou roli hraje psychika. Často už od dětství. Zkuste se svým strachem bojovat. Ale pokud máte opravdu velmi silné obavy, které vás traumatizují, nemá smysl lámat to přes koleno.“

Následná nevolnost by pak prý klidně mohla trvat několik hodin, pouhou vůli strach překonat občas prostě nejde. Někdy se ale stane i dlouhodobým dárcům, že je transfuzní oddělení odmítne. Proč?

Prvodárce neodmítáme

„Pokud je relativní nadbytek erytrocytů určité krevní skupiny, tak je to plošně po celé republice. V tomto období pak prosíme dárce, aby svůj odběr odložili.“ To se ale netýká prvodárců, přijímají se u všech krevních skupin.

„Nejenže nevědí, jakou skupinu mají, ale hlavně je chceme v jejich rozhodnutí povzbudit.“ Když ale přijde prosba o odložení darování krve, je to proto, že se krev nedá skladovat donekonečna. „Pohybuje se mezi 42 až 49 dny a pak se musí likvidovat. To mně přijde velikánská škoda,“ říká lékařka.

autoři: lup , Tereza Stýblová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.