„90? To je sotva načatej život!“ Zdenka Procházková slaví kulatiny i filmový comeback v Baarové

19. duben 2016

Zdenka Procházková je skvělá herečka. Ví to ale hlavně německy mluvící publikum. Tady je známá hlavně jako žena Karla Högera. Teď slaví. Kulatiny a český filmový comeback. Díky Lídě Baarové, na kterou ale nevzpomíná zrovna v dobrém.

Nedávno oslavila neuvěřitelné jubileum. „Proč byste to nemohl říct? Dnes je ta dlouhověkost normální. Devadesátka, to je sotva načatej život!“ Na rozdíl od většiny žen si Zdenka Procházková dřív dokonce na věku přidávala, aby jí lidi říkali, jak dobře vypadá.

Ve svém životě by prý nic nezměnila. „Já věřím na osud. Takové to kdyby… Já myslím, že je to určený. A člověk je vždycky jednou dole a jednou nahoře. Mám pocit, že jsem měla pestrý život a teď ve stáří jsem najednou dostala tu Baarovou a nejednou jsem v rozhlase!“

Baarová naivku hrála

Ve filmu Filipa Renče si nedávno zahrála svoji hereckou kolegyni Lídu Baarovou na sklonku života. A přiznává se: „Neměla jsem ji ráda a musím říct, že celá moje generace, která zažila válku, nemůže spolknout to, co ona dělala.“ Důvod je jasný.

Joseph Goebbels a Lída Baarová

„Ona hrála v těch propagandistických filmech! Ona zažila Křišťálovou noc a pak dělala naivku, že se o politiku nestarala a nic nevěděla! Jí zaleželo na kariéře. Ona ji dělala přes všechny možné muže. Nejen přes Goebbelse,“ zlobí se Procházková. „Hrála jsem to ale ráda a jsem Filipu Renčovi vděčná.“

(Ne)milovaná němčina

Zdenka Procházková miluje Vídeň. A nejen proto, že její babička byla Vídeňačka. V 60. letech se sama Procházková dokonce vdala za Rakušana a má dvojí občanství. Němčinu má perfektní, ale za války odmítala mluvit německy. „Naší ctižádostí tenkrát nebylo mít jedničku z němčiny.“

Na německých a rakouských jevištích ale díky své jazykové vybavenosti dostávala krásné role. A dostává je pořád. Už sedm let hraje v rakouském seriálu. „Ráda tam jezdím, protože tam je všechno laskavější. Tady přijdete na plac a nikdo se vám ani nepředstaví. Tam je člověk hýčkanej,“ přiznává.

„I když si jdete koupit boty. Vyzkoušíte si 20 párů, žádné si nevezmete a oni vám ještě otevřou dveře. Nevím, co by dělali tady. Co se tohoto týče, tak jsme se do Evropy ještě úplně nevrátili,“ neodpustí si kritiku. Na otázku, kde je doma, odpovídá bez rozmýšlení: „Tam, kde mám co dělat.“

Zdenka Procházková a Jan Rosák

Jak se jí hrálo na rakouských prknech? Na které role ráda vzpomíná? Proč kdysi odmítla roli ve filmu Železná opona? Co ji čeká v květnu? Více uslyšíte v Archivu pořadů.

autoři: eh , Jan Rosák
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.