9 mýtů o financích aneb Je finanční vzdělávání dobré pouze pro děti?

13. červenec 2017

Máte pocit, že na vás banka mluví cizím jazykem? Dostáváte zaručeně výhodné nabídky rychlé půjčky, kterým jen stěží nebo vůbec nerozumíte? Jak spočítat, co je výhodné a z čeho můžete mít v peněžence pořádný průvan?

Nová rubrika (každý čtvrtek od 14:08 hodiny) vžité mýty přeloží do srozumitelné řeči a uvede na pravou míru. Chybět nebude ani užitečný finanční slovníček a hlavně soutěž!

Mýtus 1: Finanční vzdělávání je dobré hlavně pro děti!

Podobnou větu určitě neslyšíte poprvé. Pravda to je ale jen tak napůl. Učit se totiž každý musí i v dospělosti. Třeba proto, že v loňském roce byla zahájena exekuce u 834 000 lidí (a víc než polovina z nich měla čtyři a víc exekučních řízení). „Zjišťovat nové informace a hlavně nechat pracovat a řídit své peníze přece musí každý z nás,“ říká Marcela Hrubošová z o.p.s Yourchance.cz. Jako takovou mnemotechnickou pomůcku nabízí spojení čtyř slov: VŘSR, kdy peníze musíte Vydělat, Řídit, Spravovat a Rozmnožovat.

Soutěž 9 mýtů o financích

Každý týden zveřejníme novou soutěžní otázku. Správnou odpověď odešlete do týdne po našem čtvrtečním vysílání! Odpovídat můžete přímo v našem formuláři, nebo si otázku vytisknout a poslat klasickou poštou na adresu Český rozhlas Dvojka, Vinohradská 12, 120 99 Praha 2. (Počítejte ale s prodlením, které má pošta na doručení!) Třetí možností je formulář nascanovat a poslat mailem na adresu odpoledne@rozhlas.cz. Odpovědi označte zkratkou 9M (tedy 9 mýtů o financích).

Čtěte také

Taky můžete nakreslit komiks, natočit krátké (maximálně tříminutové video)! To ale musíte vložit na svůj youtube nebo facebook a poslat jen odkaz (najdete přímo ve formuláři).

Co můžete vyhrát?

Ze správných odpovědí vybereme každý týden 3 z vás! A co můžete vyhrát? Cenou je knižní set Prima život. A ten, kdo se bude chtít zapojit i do velkého finále na konci léta, může si stáhnout soutěžní arch a všech devět odpovědí poslat najednou (výše uvedeným způsobem).

Deset finalistů pak v polovině září pozveme na osobní setkání s hosty pořadu, a nejen to. Soutěž se dále řídí Pravidly soutěží Českého rozhlasu Dvojky.

Otázka č. 1:
Jak byste 12letému dítěti vysvětlili, proč je důležité naučit se hospodařit s penězi? Proč být finančně gramotní?

Spustit audio