3. Hlad, chřipka, atentát aneb Mladá republika v nesnázích

Radost ze vzniku Československého státu zchladila celá řada problémů, kterým musela mladá republika čelit. Sotva skončilo vraždění na frontových liniích, začali lidé masově umírat na dosud neznámou nemoc nazvanou španělská chřipka. Vojáci se vraceli z války a nemohli sehnat práci. Nezaměstnanost strmě rostla a s ní i hlad a pocit systémové nespravedlnosti. Republiku zachvátily hladové bouře a atentátu se nevyhnul ani sám ministerský předseda.

V roce 1918 stanulo Československo jako nový stát na straně vítězů. Euforie ze vzniku vlastního státu, ale nemohla zakrýt celou řadu problémů, s nimiž se musela nově vzniklá republika potýkat.

Tramvaj Černá Máry

Pražská tramvaj, která svážela těla mrtvých

První roky tak byly nejtvrdší zkouškou její odolnosti. Hned po válce udeřila španělská chřipka, která si vyžádala víc obětí než celá první světová válka. V Praze musela mrtvé svážet dokonce speciální tramvaj Černá Máry.

Továrny zvyklé na válečnou výrobu najednou neměly co vyrábět. Vojáci vracející se z fronty se neměli kam vrátit. Během několika měsíců bylo v republice na čtvrt milionu nezaměstnaných a hladových.

Lichva a atentát na Kramáře

Peníze ztrácely hodnotu, kvetl černý obchod a lichva. Cílem lidové nenávisti se stávali šmelináři a keťasové, kteří z nedostatku zboží tyli a prodávali ho za přestřelené ceny na černém trhu. Hladoví dělníci vycházeli do ulic a dožadovali se nejen práce, ale i socializace průmyslu a pozemkové reformy.

Všeobecná nespokojenost vedla dokonce k atentátu na ministerského předsedu Kramáře. Jen pomalu se dařilo věci konsolidovat a vracet vykloubenou dobu zpět do normálního stavu.

Dr. Karel Kramář (vlevo) a ministerský předseda Vlastimil Tusar (druhý napravo) projíždějí v otevřeném automobilu Národní třídu v Praze. (27. 9. 1919)
Autoři: Dušan Radovanovič, Jitka Škápíková
Vedoucí projektu: Ondřej Nováček
Kreativní producentka a dramaturgyně: Kateřina Rathouská
Účinkují: Jaroslav Plesl, Jana Stryková a Jiří Vyorálek
Zvuk: Roman Kolliner
Zvukový design: Stanislav Abrahám
Hudba: David Hlaváč, Jaroslav Pokorný a další
Režie: Jitka Škápíková
Premiéra: 16. 3. 2025

Použitá literatura:

  • Holubec, Stanislav: Lidé periferie. Sociální postavení a každodennost pražského dělnictva v meziválečné době. Západočeská univerzita v Plzni, Plzeň 2009.
  • Kober, Jan (ed.): Republika mezi rovností, růzností a jednotou. Academia, Praha 2023.
  • Klimek, Antonín: Velké dějiny zemí Koruny české, svazek XIII, Paseka, Praha 2000.
  • Kober, Holubec (ed.): Počátky Československé republiky I. Academia, Praha 2025.
autoři: Dušan Radovanovič , Jitka Škápíková
Spustit audio

    Související

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

    Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

    jak_klara_obratila_na web.jpg

    Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

    Koupit

    Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.