Meteor o orientaci hmyzu, teplotní inverzi a spolupráci zvířat
Poslechněte si:
- 01:13 Podle čeho se orientuje hmyz?
- 10:22 Jak vzniká teplotní inverze?
- 20:36 Vynález chronometru
- 25:53 Jak krotili Nil staří Egypťané?
- 35:40 Spolupracují zvířata i mezi druhy?
- 43:08 Dokázali bychom se domluvit s mimozemšťany?
Hovoří entomolog Petr Šípek, meteorolog Martin Novák nebo hydrogeolog Zbyněk Hrkal. Rubriku Stalo se tento den připravil Ing. František Houdek. Z knihy Vesmírníček 2 Petra Brože čte Jan Battěk.
Podle čeho se orientuje hmyz?
Možná se vám to také stalo. Šli jste lesem a na cestě byl nápadný brouk, třeba kovově lesklý zlatohlávek. Řekli jste si: přeneseme ho raději dál, ať ho někdo nezašlápne nebo nepřejede. Jenže, nezpůsobíme mu zmatek? On přece neví, jak daleko ho neseme, ani jakým směrem. Najednou ho neznámá síla přenese neznámo kam. Zeptali jsme se tedy entomologa dr. Petra Šípka z PřF UK, jestli broukovi nezpůsobíme problém a jak se vůbec brouci a další hmyz orientuje.
Jak vzniká teplotní inverze?
Podzimní měsíce bývají někdy zejména v hustě osídlených městech doprovázeny smogem, špatnou viditelností a nepříjemným zápachem vzduchu. Pak slýcháme, že se hovoří o tzv. teplotní inverzi. Martin Novák z ČHMÚ v Ústí nad Labem ale popsal, že zatímco smog je důsledkem lidské činnosti, teplotní inverze je přírodním jevem, který tu byl vždy. Jak vzniká a proč má špatné důsledky?
Vynález chronometru
Dne 2. listopadu 1707 se odehrála obrovská námořní katastrofa. Část eskadry admirála Cloudesleye Shovela najela při návratu z Gibraltaru na skaliska západně od Anglie. Čtyři lodě z patnácti a skoro dva tisíce námořníků včetně velitele se utopily kvůli chybičce v určování polohy. Roku 1714 parlament vyhlásil: „Každý, kdo přijde s vlastní metodou výpočtu zeměpisné délky, dostane dle přesnosti výpočtu deset nebo dvacet tisíc liber.“ To byly obrovské peníze, dnes by u nás odpovídaly desítkám milionů korun. Připomněli jsme si to v rubrice Stalo se tento den, kterou připravuje Ing. František Houdek.
Jak krotili Nil staří Egypťané?
Je známým faktem, že pravidelné povodně řeky Nil byly nezbytnou podmínkou pro fungování starověkého Egypta. Nicméně nic se nesmí přehánět. Příliš velká povodeň dokázala způsobit víc škody než užitku. Proto Egypťané, jako první na světě, přišli s myšlenkou stavby přehrad, jejímž cílem bylo vodu zadržet. Jednu z nich a hned pravděpodobně největší svého druhu ve starověkém světě nalezl čtyřicet km jižně od Káhiry německý etnograf a botanik Georg August Schweinfurth. Jak ale doplnil hydrogeolog doc. Zbyněk Hrkal z PřF UK, přehrada nebyla nikdy dokončena. Proč?
Spolupracují zvířata i mezi druhy?
Spolupráce není jen výsadou lidí. Všichni víme, že třeba vlci loví ve smečkách. Existují ale i případy, kdy spolupracují zástupci různých druhů. Třeba muréna a kanic spolu loví v blízkosti korálů. Co se schová do korálů, uloví muréna, co uteče do volného moře, dožene kanic. Biolog prof. Jaroslav Petr ale popsal nově objevenou spolupráci chobotnice a rybami. Chobotnice ryby doslova diriguje. Používá k tomu i barevnou signalizaci?
Dokázali bychom se domluvit s mimozemšťany?
Pokud se někdy v budoucnu setkáme s inteligentními bytostmi z vesmíru, bude nezbytné s nimi komunikovat. Jenže jejich jazyk a náš se mohou neuvěřitelně lišit. Pomůže matematika? Nebo existuje další metoda? Nad tím se zamýšlí Vesmírníček 2, který vychází v nakladatelství Knihy Dobrovský. V Meteoru z knihy čte Jan Battěk a na doplňující otázky odpovídá autor knihy dr. Petr Brož z Geofyzikálního ústavu AV.
Všechny díly Meteoru najdete na webu Dvojky nebo na portále mujRozhlas.
Související
-
Tučňákům skalním nevadí „manželství na dálku“
Málokteří živočichové žijí trvale v páru. Jednomu druhu tučňáků však takový vztah vydrží i po odloučení na sta kilometrů.
-
Meteor o zániku civilizace, sluchu kormoránů, hořlavém sněhu a létajících pavoucích
01:03 Planetka a zánik civilizace 09:24 První český parník 14:02 Odkud teče pramenitá voda? 27:08 Slyší ptáci pod vodou? 36:01 Sníh, který hoří 34:49 Létající pavouci
-
Meteor o Saturnově tajuplném měsíci, paroháčích a svítícím slizu
Jak se vyrábí zelený svítící sliz? Když byl ondřejovský teleskop nový. Tajuplný Saturnův měsíc Enceladus. Paroží dává jelenům zabrat. Technický div světa v Nizozemí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka