Ztracený poklad Karlovy univerzity. Stanislav Motl odhaluje jeden z nejtajemnějších příběhů konce druhé světové války
Ukradené insignie Karlovy univerzity. Rektorská žezla, řetězy i vzácné listiny, matriky s jmény studentů, včetně rukopisu Mistra Jana Husa. Co se s těmito symboly Univerzity Karlovy vlastně stalo? Byly zničeny bombardováním? Anebo jsou dodnes kdesi ukryty? Stanislavu Motlovi se podařilo objevit zapomenutou archivní složku, která původně měla být skartována. Kdo ale měl desítky let po válce zájem na likvidaci archivního spisu s mimořádně cennými informace o pátrání?
Související
-
Vlajkař. Kolaborovat nechtěl, a tak z Vlajky vystoupil. Přesto byl označen za fašistu a souzen
Evropa v krizi. Jednou z možností, jak vyjádřit vlastenecké cítění, bylo vstoupit do spolku Vlajka. Ten se ale za protektorátu proměnil v odpudivou kolaborující organizaci.
-
138. schůzka: S Karlovým jménem
Bylo to 3. února roku 1342 (tedy ještě za života Jana Lucemburského), kdy jediný pražský most (pojmenován podle královny Judity, manželky Vladislava II.) vzal za své.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.