Ztracený poklad Karlovy university. Pátrejte spolu se Stanislavem Motlem

Pečet Univerzity Karlovy, dnes její logo
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Pečet Univerzity Karlovy, dnes její logo

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Jeden z nejtajemnějších příběhů konce druhé světové války. Ukradené insignie Karlovy univerzity a jejich dodnes nevyjasněný osud. Poslouchejte do pondělí 28. října 2019.

Rektorská žezla, rektorské řetězy, také ale vzácné listiny, matriky s jmény studentů, včetně rukopisu Mistra Jana Husa. Co se s těmito symboly Univerzity Karlovy vlastně stalo? Byly zničeny bombardováním? Anebo jsou dodnes kdesi ukryty?

Stanislavu Motlovi se podařilo objevit zapomenutou archivní složku, která původně měla být skartována. V té souvislosti se nabízí další otázka: Kdo mohl mít ještě desítky let po válce zájem na likvidaci archivního spisu s mimořádně cennými informace o pátrání po ukradených insigniích?

Pamětní list k 500. výročí založení Karlovy univerzity s postavou Karla IV.

V pořadu jsou použity úryvky ze zpráv profesora Václava Vojtíška, z archivu policejního pátrání, z knihy Stanislava Motla Cesty za opony času a stati Jak Hitler kradl v Praze. Dále úryvky z knihy profesora Milana Nekonečného Vlajka – k historii a ideologii českého nacionalismu.

Spustit audio

Související

  • Vlajkař

    Evropa je v krizi. Jednou z možností, jak vyjádřit vlastenecké cítění, byl vstup do spolku Vlajka.

  • 138. schůzka: S Karlovým jménem

    Bylo to 3. února roku 1342 (tedy ještě za života Jana Lucemburského), kdy jediný pražský most (pojmenován podle královny Judity, manželky Vladislava II.) vzal za ...