Zpěvem vyléčila sebe a pomáhá i ostatním. Zrcadlo zpěvačky a hlasové šamanky Idy Kelarové
Život zasvětila zpěvu jako léku. S jeho pomocí vyléčila sebe, v rámci workshopů pomáhá s léčbou dalším, v souboru Čhavorenge romským dětem z nejchudších poměrů. Její nezměrné úsilí jí vyneslo mezinárodní ohlas i cenu Nadace Pangea.
Ida Kelarová chce léčit svět a každý den mu dá kapku medicíny. Tvrdí totiž, že zpěv léčí a sama je toho důkazem. Pro jedny světově známá romská zpěvačka, pedagožka, sbormistryně. Pro jiné hlasová šamanka. A pro další náhradní máma, co ukazuje, že cesta může jít vzhůru a daleko, stačí chtít.
Jaká byla ta její? Jak se prala se zapíráním romských kořenů? Jak je objevovala a kdy se projevily naplno? Jakou roli v jejím životě hráli její rodiče? A jakou bolest člověk unese a jak mu v ní může pomoci zpěv?
Zrcadlo poslouchejte každý čtvrtek od 18:05 na Dvojce. Všechny díly potom najdete na webu Dvojky nebo v mobilní aplikaci mujRozhlas.
Související
-
Když si neuvědomíte tu strašnou sílu slov, pak dítě naučíte bát se projevit, říká Ida Kelarová
Zasvětila život práci s lidským hlasem i lidmi samotnými. Prostřednictvím zpěvu pomáhá jedny otevřít anebo děti přivézt na správnou cestu.
-
Dar podpory, dar poznání, dar inspirace
Nestyďte se, že jste Romové. Takové je poselství dokumentu Tomáše Černého o společné aktivitě Idy Kelarové a České filharmonie, kteří se sešli na letním táboře.
-
Co stojí integrace? Dokument Tomáše Černého
Jakou cenu zaplatili za to, že se přizpůsobili a žijí tzv. spořádaným životem? O tom uslyšíte od dvou mladých Romů Jana Duždy a Oty Burdy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka