Když si neuvědomíte tu strašnou sílu slov, pak dítě naučíte bát se projevit, říká Ida Kelarová
Zasvětila život práci s lidským hlasem i lidmi samotnými. Prostřednictvím zpěvu pomáhá jedny otevřít anebo děti přivézt na správnou cestu.
„Lidé jsou zaseknutí, protože jim není dovoleno vyjadřovat, co cítí. A tím pádem se sami od sebe odpojují. Bojíme se toho, co máme uvnitř. Bojíme se říct názor, komunikovat. Ale emoce nejsou slabost, jenom jsme se s nimi nenaučili pracovat,“ uvažuje Ida Kelarová
„Když to v sobě dusíme, tak z toho vznikají nemoci. A systém, ve kterém žijeme, v nás ten strach krmí. I dětem říkáme: Nebreč! Buď ticho! Proč? Když si neuvědomíme tu strašnou sílu slov, pak dítě naučíme bát se projevit. Tam to celé začíná. Dneska ty emoce máme zakázaný. Proto říkám: Přijď to vyzpívat.“
„Každý zpívat umí. Záleží na tom, jak vyrosteme. Když řekne učitelka: Pepíčku, neumíš zpívat. Tak si Pepíček řekne, že asi neumí zpívat, protože to učitelka musí vědět líp než on, a uvěří tomu v ten moment a zavře pusu na celý život. A takhle to začíná. To jsou ty bloky.“
Kdo má její metody za nebezpečné? Jaké jsou úspěchy lidí, kteří jí prošli rukama? Kdo jí v životě dal nejvíc? Poslechněte si ze záznamu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.