Zlatý vlak. Padlo zlato ruských carů do rukou československých legionářů?
Ukradli českoslovenští legionáři poklad ruských carů? Tato otázka stále vzrušuje historiky a badatele po celém světě. Zlatý poklad, který z velké části zmizel v dramatických letech občanské války po roce 1917, patří k největším tajemstvím 20. století. A zcela oprávněně. Vždyť cena tohoto pokladu byla už tehdy nevyčíslitelná. Bohatstvím v takovém rozsahu se nemohly pochlubit ani takové země jako Velká Británie, Francie či Spojené státy americké...
Související
-
1216. schůzka: První bitva legií československých
Prošly si v Rusku nejprve těžkým křtem bitvy u Zborova, aby posléze poté, co si vydobyly jméno, uvízly v zemi rozpolcené občanskou válkou, zmítající se v chaosu revoluce.
-
Eduard Stehlík: S působením legií v Rusku jsou spojené nesmyslné legendy
Vrcholí oslavy 100. výročí vzniku samostatného Československa, na kterém měly lví podíl československé legie. Jejich památku si česká armáda připomíná i na území Ruska.
-
Život legionářů nebyl růžový. Ale jeho hlavní náplní byla nuda, říká historik Dalibor Vácha
Mazání bot máslem, cesta kolem světa i fotbalový zápas v Hongkongu. Někteří legionáři žili životem románových postav. Jednou těch ze Švejka a jindy těch od Jacka Londona.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.