Žižkov je pořád můj domov. Navzdory násilí, šikaně a rasismu, které jsem tu zažil. Zrcadlo Patrika Bangy

14. březen 2023

Většina učitelů měla o jeho budoucnosti jasno – kvůli romskému původu maximálně výuční list. Předsudky ale začaly Patrika Bangu hnát dopředu. Stal se respektovaným novinářem a svojí veřejnou činností a prací upozorňuje na diskriminaci Romů a rasismus obecně. Své dětství a dospívání v 90. letech poznamenané nespravedlností popsal syrově ve své knize Skutečná cesta ven, kde kulisy tvoří ulice pražského Žižkova. Kdy se rozhodl, že půjde dál, než mu ostatní předurčili?

Zrcadlo poslouchejte každé úterý od 18:05 na Dvojce. Všechny díly potom najdete na webu Dvojky nebo v mobilní aplikaci mujRozhlas.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.