Žižkov je pořád můj domov. Navzdory násilí, šikaně a rasismu, které jsem tu zažil. Zrcadlo Patrika Bangy
Většina učitelů měla o jeho budoucnosti jasno – kvůli romskému původu maximálně výuční list. Předsudky ale začaly Patrika Bangu hnát dopředu. Stal se respektovaným novinářem a svojí veřejnou činností a prací upozorňuje na diskriminaci Romů a rasismus obecně. Své dětství a dospívání v 90. letech poznamenané nespravedlností popsal syrově ve své knize Skutečná cesta ven, kde kulisy tvoří ulice pražského Žižkova. Kdy se rozhodl, že půjde dál, než mu ostatní předurčili?
Zrcadlo poslouchejte každé úterý od 18:05 na Dvojce. Všechny díly potom najdete na webu Dvojky nebo v mobilní aplikaci mujRozhlas.
Související
-
České školství poškodilo spoustu Romů, vzpomíná na devadesátky novinář Patrik Banga
„Když si to člověk znovu prožije, tak to nic příjemného není. Hlavně, když máte pocit, že se toho za těch 20 nebo 30 let moc nezměnilo,“ říká Banga o své nové knize Skutečná cesta ven.
-
Zpěvem vyléčila sebe a pomáhá i ostatním. Zrcadlo zpěvačky a hlasové šamanky Idy Kelarové
Život zasvětila zpěvu jako léku. S jeho pomocí vyléčila sebe, v rámci workshopů pomáhá s léčbou dalším, v souboru Čhavorenge romským dětem z nejchudších poměrů.
-
Ze slovenské romské osady až k nominaci na Státní vyznamenání. Zrcadlo Olgy Fečové
Devětasedmdesátiletá romská spisovatelka a pěstounka Olga Fečová se raději než do zpětného zrcátka dívá na cestu dopředu. Životem jede s nohou na plynu a za velkými cíli.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


Tajný deník čínské císařovny
Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.