Životní styl se začne zrcadlit až v klimakteriu, upozorňuje gynekolog Pavel Calda
„Na klimakterium si ženy zakládají už v mládí. Je to o pohybové aktivitě, hmotnosti a životním stylu,“ upozorňuje gynekolog a genetik v Blízkých setkáních. Jak rychlý je vývoj v jeho oboru? Změnila se budova U Apolináře? Co je pravdy na tom, že přechodem trpí i muži? Jak to mají gynekologové s intimním životem?
„Životní styl se začne zrcadlit až v klimakteriu. Teprve ve stáří se projeví hříchy mládí. Osteoporóza souvisí výslovně s mládím, ne stářím,“ upozorňuje gynekolog Pavel Calda.
Tak například obezita je důležitým faktorem. „Jíme mnohem víc, než potřebujeme. Hmotnost se odráží nejen na celém organizmu, ale týká se i hormonálních funkcí.“
Podle jeho názoru zvládne většina žen přechod takřka bez povšimnutí. Pokud problémy jsou, je nejlepší poradit se se svým lékařem a hledat individuální řešení. „A pokud nejsou, není co řešit. Menopauza je věc přirozená a není třeba se jí bát.“
„Každý věk má svoji krásu. Je to o tom, jak se kdo cítí. Znám třicetileté důchodce a naopak důchodce, pro které věk není klíčový,“ uzavírá gynekolog a porodník Pavel Calda.
Související
-
Dnes je průměrný věk prvorodiček 30 let. A to je špatně, varuje porodník Pavel Calda
Jeden z nejkrásnějších zážitků je příchod nového života a porodník s tím souhlasí. „Jsem u něčeho, co mi každý den dobíjí baterky,“ svěřil se Tereze Kostkové Pavel Calda.
-
„Mějte děti do 35 let.“ Otěhotnět po čtyřicítce je podle lékaře Mardešiče riskantní pro ženu i dítě
Jak na to, když to nejde doma? „Nejdůležitější je určit důvod neúspěchu,“ vysvětluje v Blízkých setkáních specialista na reprodukční medicínu Tonko Mardešič.
-
Podařilo se zachránit i dítě, které vážilo 350 gramů, prozrazuje Lucie Žáčková z Nedoklubka
Jak malé předčasně narozené děti mají šanci prožít plnohodnotný život? Co mají společného Stevie Wonder, Winston Churchill a Jiří Menzel?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.