Ženy pod křížem. Stanislav Motl odhaluje skutečné pozadí románu a filmu Horalka
Celé roky patřily k utajovaným obětem druhé světové války. Některé z nich dosud ještě žijí... Poslouchejte do pondělí 28. září 2020.
Bylo jim souzeno, aby na vlastní kůži prožily to nejhlubší ponížení, které může žena prožít. Pokud válku přežily, musely až do konce svých dnů žít s hlubokými šrámy na duši. Bolest těchto žen nemizí ani dnes. Je všudypřítomná. Zůstává tu s námi. Jako memento. Jako obžaloba.
Související
-
A nastalo zde jakési hrůzné ticho... Do války odešly miliony mužů. Jaké byly životy opuštěných žen?
Jen Rakousko-Uhersko povolalo do armády 4,5 milionu mužů. Ženy tak musely zastat veškerou práci. Dopisy Josefy Stloukalové přinášejí svědectví o obyčejném životě.
-
Čas ten mi byl požehnáním... Z válečných deníků Alice Masarykové
Dcera TGM za války pracovala v pardubické Karanténě jako zdravotní sestra. Její deník vypovídá o hrůzách války z naprosto odlišného úhlu, než na který jste zvyklí.
-
Bestialitě rozzuřených nacistů vůči povstalcům se pořád nechce věřit
Tendence dnes omlouvat nacisty, že například za tragédii Lidic může odboj, jsou ostudně trapné. Během šesti let okupace byly na Češích vykonány tresty smrti i za vtip.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.