Zemřela moderátorka Eva Jurinová. Lidé mě stále poznávají, vzpomínala v nedávném rozhovoru na Dvojce

14. leden 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Eva Jurinová

V neděli 3. ledna 2021 po dlouhé a těžké nemoci ve věku 67 let zemřela legenda televizního zpravodajství a mediální poradkyně Eva Jurinová. Ve vysílání Dvojky si ji připomeneme dnes v 21 hodin. 

Novinářka a mediální poradkyně Eva Jurinová učila na FAMU budoucí moderátory a redaktory. „Učím je, jak je důležité pracovat s hlasem. Musí ho umět měnit a přizpůsobit,“ vysvětlovala v červenci na Dvojce. „Především zpravodajská rétorika je specifická, redaktoři musí ovládat hlas tak, aby nerušili obsah zpráv. Bohužel často slyším ječení a křičení. Máme málo kultivovaných hlasů,“ řekla v rozhovoru s Alešem Cibulkou v Blízkých setkáních. Oba moderátory spojovalo letité profesní přátelství a Cibulka Evu oslovoval familiárně „Jurinko“.   

Ženy se oblékaly jako Jurinová

Zmínila se i o popularitě, kterou zažívala v době, kdy byla hlavní tváří zpravodajské relace. „Lidé volali a ptali se, co budu mít na sobě,“ vyprávěla Jurinová. Ženy se oblékaly jako ona a dokonce si kupovaly stejné šperky. „Byli jsme první. Pro mě je to citlivá věc. Lidé mě srovnávali, ale takový je život. Smířila jsem se s tím.“ Popularita pokračovala i v pozdějších letech. „Lidé mě poznávali. Tu práci jsem dělala pro ně. Těší mě to a je to ocenění,“ přiznala. 

Fráze a děkování ve zpravodajství

„Schází nám cit,“ hodnotila Jurinová rétoriku ve zpravodajství. Na zpravodajské scéně se podle Jurinové objevovalo velké množství frází. „Nemám ráda, jak si všichni děkují a přejí pěkný den. Když sleduji zpravodajství, tak chci zprávu a informaci a ne přání. Nejhorší je, když moderátor nahlásí nějakou tragickou událost a pak popřeje hezký večer,“ zlobila se Eva Jurinová.

autoři: Aleš Cibulka , mis
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...