Zemřel kvantový chemik Rudolf Zahradník. Poslechněte si jeho rozhovor na Dvojce
Za totality měl kvantový chemik zakázáno učit. To aby prý „nezkazil“ mládež. Pak se stal předsedou Akademie věd ČR.
„První kontakt žáků s chemií by měl být poutavý, aby z něj byla cítit romantika naší disciplíny,“ myslí si Rudolf Zahradník.
Celý život se věnuje oboru, který je spojený „s vyšší spotřebou času“. Proč si ale vybral právě kvantovou chemii? Toužil vidět do souvislosti struktur chemických látek a jejich účinků. Přesto není zahleděný jen do své disciplíny. „Vždycky jsem dbal na to, abych nebyl jednostranný polovzdělanec,“ říká.
Je mi tady dobře
Po roce 1968 mu několikrát nabídli členství v KSČ. Odmítl. Pak přišel zákaz přednášet. Mohl emigrovat, ale zůstal. Prostě proto, že sem patří. „A když někam patříte a je vám tam dobře, nemůžete si brát jenom to příjemné, musíte snášet i to zlé.“
Štěstí měl i v osobním životě. Manželka mu celý život časově náročnou práci toleruje a taky mu fandí. Taky se oba skvěle doplňují: „Vždycky jsem si myslel, že je důležité, aby partneři měli stejné zájmy. Teď už si to, díky své milované Mileně, nemyslím,“ dodává.
Poslechněte si pořad ze záznamu v Archivu pořadů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.