Zemřel kvantový chemik Rudolf Zahradník. Poslechněte si jeho rozhovor na Dvojce

31. říjen 2020

Za totality měl kvantový chemik zakázáno učit. To aby prý „nezkazil“ mládež. Pak se stal předsedou Akademie věd ČR.

„První kontakt žáků s chemií by měl být poutavý, aby z něj byla cítit romantika naší disciplíny,“ myslí si Rudolf Zahradník.

Celý život se věnuje oboru, který je spojený „s vyšší spotřebou času“. Proč si ale vybral právě kvantovou chemii? Toužil vidět do souvislosti struktur chemických látek a jejich účinků. Přesto není zahleděný jen do své disciplíny. „Vždycky jsem dbal na to, abych nebyl jednostranný polovzdělanec,“ říká.

Je mi tady dobře

Po roce 1968 mu několikrát nabídli členství v KSČ. Odmítl. Pak přišel zákaz přednášet. Mohl emigrovat, ale zůstal. Prostě proto, že sem patří. „A když někam patříte a je vám tam dobře, nemůžete si brát jenom to příjemné, musíte snášet i to zlé.“

Štěstí měl i v osobním životě. Manželka mu celý život časově náročnou práci toleruje a taky mu fandí. Taky se oba skvěle doplňují: „Vždycky jsem si myslel, že je důležité, aby partneři měli stejné zájmy. Teď už si to, díky své milované Mileně, nemyslím,“ dodává.

Poslechněte si pořad ze záznamu v Archivu pořadů.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.