Jiří Pavlica: Snažím se, abych byl v harmonii se svou rodinou, přírodou a vším, co je nad námi

22. prosinec 2018

„Když napíšu nějakou opravdu dobrou hudbu, tak cítím takové mrazení za krkem a na ramenou,“ popisuje své pocity z tvorby houslista a skladatel Jiří Pavlica.

Jeho maminka byla výborná zpěvačka, ale tatínek, sportovec a gymnasta, chtěl mít gymnastu i ze svého syna. Jiří Pavlica ale vyrostl ve výjimečného muzikanta, skladatele a zpěváka. Prošel dětským pěveckým sborem Jaroslava Čecha, cimbálovou muzikou Dolina a Slováckou filharmonií.

Jiří Pavlica

Hrál taky na kytaru, ale jen proto, aby zaujal holky. Nakonec se dostal do Hradišťanu legendárního primáše Staňka, který po něm převzal. Studoval hudbu na vysoké škole a 10 let byl také hudebním redaktorem Českého rozhlasu.

Nejbližší jsou mu písničky

„Neposuzuji hudbu podle toho, jestli je vážná nebo jiná, ale podle toho, jestli člověku něco dává,“ říká Jiří Pavlica, kterému je nejbližší písňová tvorba. Loni ale napsal svůj první smyčcový kvartet: „Tak mě to bavilo, že už teď se těším, až napíšu druhý. Byť vím, že letos na to určitě nebudu mít čas.“

Šťastný díky rodině

Jitka Novotná a Jiří Pavlica

Svoji ženu Martinu si bral dvakrát – jednou v kostele a podruhé na úřadě, aby to měl úředně potvrzené. A klape jim to. „Jsem šťastný člověk v profesním životě, ale kdybych neměl rodinu, nic bych neudělal,“ připouští. „Snažím se, abych byl v harmonii se svou rodinou, přírodou a vším, co je nad námi. A pokud to tak máte, možná můžete předávat tu harmonii dál.“

autor: Filip Lukeš
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.