To, že mají lidi v létě angíny je běžné. Může za to kolísání teplot, ujišťuje specialistka
Je odbornicí na hygienu hlasu a lékařkou roku 2017. Proč teď hodně lidí kašle? Je to angína, chřipka, nebo nachlazení? Lékařky Jitky Vydrové se ptal Aleš Cibulka.
Lidi teď hodně kašlou a říkají, že je to chřipka. Mýlí se, upozorňuje v Blízkých setkáních odbornice Jitka Vydrová. „Říká se to lidově, ale chřipka je závažné onemocnění, které se projevuje horečkou a třesavkou. Bolest v krku nastupuje až potom. To, že mají lidé v létě angíny je běžné a kolísáním teplot je naše kotlina známá.“
Co tedy bolest v krku způsobuje? „Kolísání teplot dráždí sliznice horních i dolních dýchacích cest. Letní angíny z přemíry horka a přemnožení bakteriální mikroflóry jsou časté.“ upozorňuje Jitka Vydrová a dodává: „Od té doby, co máme antibiotika, tak angína není horší, než chřipka. Antibiotika jsou zázrak.“
A co klimatizace? „Není to zdravé. Klimatizace nemá mít rozdíl větší než 6°C. Takže když je venku 30°C, v autě je třeba mít klimatizaci nastavenou na 24°C a ne na 18°C,“ radí odbornice.
Lze hlas zlepšit? Co je zlato v hrdle? Jak správně křičet, abychom si nepoškodili hlasivky? Je ve své rodině jedinou lékařkou?
Související
-
Jak předcházet onemocnění chřipkou? Otužujte se, sportujte a nechte se očkovat
Blíží se podzim a s ním i období chřipek. To ovšem podle odborníků začíná až v říjnu, a tak máme stále ještě čas se na něj preventivně připravit.
-
Pomůže očkování proti chřipce i na rýmu?
Chřipkový virus je pěkný prevít, každou zimu je trochu jiný. Proto se i vakcíny proti chřipce každoročně mění a je nutné se nechat pokaždé znovu očkovat. Vyplatí se...
-
Vakcinolog: Když jsme seniory neočkovali proti chřipce, bylo...
Před začátkem letošní olympiády v Riu se všude skloňovalo hrozící nebezpečí z nového viru Zika. Nejeden sportovec se tak raději rozhodl zůstat doma. Podle lékaře se...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.