Zdeněk Svěrák, Jiří Šebánek: Vinárna U Pavouka. Ve znamení veselých Velikonoc

27. březen 2021

Připomeňte si slavný hudebně zábavný pořad Vinárna U Pavouka, kde se poprvé objevila postava Járy Cimrmana. Velikonoční díl byl natočen v březnu roku 1967. Zároveň přejeme všechno nejlepší Zdeňku Svěrákovi, který právě v těchto dnech slaví 85. narozeniny. Poslouchejte na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

Účinkují: Jiří Šebánek, Zdeněk Svěrák, Karel Velebný, Oldřich Unger a dr. Jaroslav Skála
Hudba: Ivan Štědrý
Režie: Helena Philippová

Mystifikační série „přímých přenosů“ z hudební nealkoholické Vinárny U Pavouka se vysílala v letech 1965–1969. Na 40 pokračování tohoto seriálu dodnes patří k nejoriginálnějším hudebně zábavným programům v historii rozhlasu. Taky díky němu vznikla fiktivní postava všeuměla Járy Cimrmana.

Čtěte také

Obě události dávají příležitost k vysílání vzácné nahrávky z rozhlasového archivu – mystifikačního pořadu Vinárna U Pavouka, konkrétně jeho velikonočního vydání z března roku 1967. Kultovní hudebně zábavný program připravoval (v letech 1965–1969) Zdeněk Svěrák společně Jiřím Šebánkem v režii Heleny Philippové a právě z něj vzešel také český velikán Jára Cimrman.

Nahrávka přináší nejen atmosféru blížících se svátků jara, ale také připomínku 85. narozenin pana Zdeňka Svěráka. Ten stojí společně s Jiřím Šebánkem za scénářem Vinárny u Pavouka a v režii Heleny Philippové vedle této autorské dvojice dále účinkovali Karel Velebný, Oldřich Unger a Jaroslav Skála. Hudebně spolupracoval Ivan Štědrý.

Poslouchejte živě ve vysílání Českého rozhlasu Dvojky anebo ještě týden po odvysílání zdarma na jejím webu. Stránka Hry a četba nabízí mluvené slovo a čtené pohádky na dobrou noc zdarma on-line. Audioknihy nejde stáhnout. Některé tituly můžete najít ke stažení na webu Radioteka.cz.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související