Zavinutka a mydlice, plevely i pomocníci
Na pěstebních skalkách i v rozlehlejších zahrádkách se najde mnohé místo pro některé léčivky s vysoce okrasným využitím. Mezi ně patří jak zavinutka tak mydlice.
Jde o vytrvalé až jednometrové byliny s vysokou léčebnou vydatností, ale také dostatečně okrasné, dají se pěstovat na vybraném místě třeba ve skalce či okrasném záhoně.
Zavinutka podvojná (Monarda didyma)
I mezi zkušenými zahrádkáři je označována spíše latinským názvem "monarda". Velice okrasných druhů má nejméně 15, v barvách od červené až po růžově fialovou. Okolíkovité květy mají tvar listenového úboru.
Léčivost se využívá v osvěžujících a uklidňujících čajích, květy se přidávají také do salátů, vhodné i potpourri. Uklidňují i silnější kašel, ale i rychle hojí rány.
Dlouho kvetoucí a barevné druhy jsou vhodné pro smíšené nebo bylinné záhony, je třeba chránit je před nadměrnými zimními srážkami, ale i nenechat je v létě vyschnout. Podobná M. Fistulosa má fialovočervený květ a stejnou léčivost.
Mydlice lékařská (Saponaria officinalis)
Je sice plevelná na mnoha místech i v horším rostlinném okolí, ale prozradí se vykvétáním až do téměř metrových výhonů i v trsech bělorůžových květů ve druhé polovině léta. Jsou ale také květy kultivarů až sytě nafialovělých.
Mydlice obsahuje hodně saponinu: látka pění ve vodě a mírně čistí, což se i dnes využívá k praní a čištění historických oděvů. Působí mírně projímavě, čistí krev, rozpouští hleny: ale užívat se musí umírněně pro najedovatělý saponin, což by mohlo vést až k zánětům žaludku. Výluh též léčí lupenku a další kožní nemoci. Roste všude planě, mezi běžnými rostlinami je téměř nezničitelný.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.