Záhada ztraceného obrazu. Příběh ženy osudově spojené s parašutisty Janem Kubišem a Jozefem Gabčíkem

Ukrývá někdo obraz, který Annu Šrámkovou dovedl až pod gilotinu? A co měla společného s parašutisty Janem Kubišem a Jozefem Gabčíkem? Stanislav Motl odhaluje osud zapomenuté ženy, matky malého syna. Příběh o její obětavosti a o tom, že když přišel její čas, dokázala přijmout smrt s neuvěřitelným odhodláním. Věděla totiž, proč a za co umírá.

Málokdo ví, že počet Čechů popravených v letech 1939 až 1945 byl mnohem vyšší než počet našich vojáků a letců, kteří ve stejné době padli ať už na východní nebo na západní frontě. Rukou katů umírali naši nejlepší lidé, opravdová elita národa, která této zemi po válce zoufale chyběla.

Muži, ženy, často i děti umírali pod gilotinami, na šibenicích a na dalších popravištích. O těchto lidech se už dnes takřka nemluví, a přesto měli své příběhy, osudy. Byli různí. Co je ale spojovalo, byla především nenávist k nacistickým okupantům a hluboké vlastenecké cítění.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.