Z lásky k rozhlasu se nedá vyléčit. To máte na furt, směje se moderátor Jan Kovařík
Vysílalo se z výstavy ke 100 letům Českého rozhlasu, kterou hostí Národní technické muzeum. U některých starých přístrojů se zastavil moderátor a dlouholetý rozhlasák Jan Kovařík. S jakými pocity vzpomíná na své rozhlasové začátky? Co se mu přihodilo ve škole? Jak vnímá jeho rozhlasovou práci rodina a děti?
„Doma jsme měli několik starých rádií po babičce a dědovi. Je fakt, že jsem tady s nostalgií v oku stál u kombinovaného přístroje televizor a rádio. A říkal jsem: Tak takhle luxusní přístroj jsme nikdy neměli,“ vypráví Jan Kovařík.
S rozhlasem si, jak sám říká, začal už v roce 1977. „Když zahoříte láskou k atmosféře rozhlasového studia, tak se z toho nevyléčíte. To máte na furt.“
Když Jan Kovařík vysílá, představuje si, že na druhém konci někdo je. „To je moje pevná a neochvějná víra. Je to dialog, protože kdyby to byl monolog, tak by to nedávalo smysl. To je to, co rozhlasové práci dává smysl. Je to dialog, i když mluví jeden a ostatní jen poslouchají,“ uzavírá moderátor v Blízkých setkáních z Národního technického muzea.
Související
-
Výstava Český rozhlas 1923–2023. Unikátní stoletý mikrofon zní na vlnách Dvojky
Rozhlasový přijímač Františka Křižíka nebo mixážní pult, od kterého v květnu 1945 znělo volání o pomoc. Iva Bendová se vypravila na výstavu ke 100 letům rozhlasu.
-
Jak funguje Ranní Dvojka? Dalibor Gondík a Regina Květoňová v Blízkých setkáních
„Já jsem o vstupy do éteru nestála. Ale Dalibor měl vizi, že se nás do vysílání bude zapojovat víc,“ odkrývá pokličku Ranní Dvojky editorka Regina Květoňová v Radiocafé.
-
Host: Michael Prostějovský, textař, libretista a rozhlasový novinář
Která z jeho životních cest pro něj byla nejzásadnější? Kterou by naopak opakovat nechtěl? A co se mu nejvíc líbí na rozhlasové práci? Moderuje Tereza Boučková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...