Výstava Český rozhlas 1923–2023. Unikátní stoletý mikrofon zní na vlnách Dvojky
Rozhlasový přijímač Františka Křižíka nebo mixážní pult, od kterého v květnu 1945 znělo volání o pomoc – to je jen malá ochutnávka toho, co je k vidění v Národním technickém muzeu v Praze, kde právě probíhá výstava ke 100. výročí od zahájení pravidelného rozhlasového vysílání u nás s názvem Sto let je jen začátek. Český rozhlas 1923–2023. V den zahájení výstavy se do muzea vypravila i Iva Bendová a v živém vysílání přinesla mix rozhovorů a zajímavostí přímo z místa.
Sto let rozhlasu, sto let kulturních, sportovních, společenských a politických událostí, sto let technického vývoje. A je to právě rozhlasová technika, co na první pohled upoutá oči návštěvníků nejvíce. Různých rarit a pozoruhodností je zde nespočet. Jak říká kurátor výstavy René Melkus: „Věci, které jsou na výstavě k vidění, to jsou právě ty špeky, crème de la crème, to nejlepší, co máme.“
Stoletá historie se protnula se současností.
Kurátor výstavy René Melkus
Mezi největší zajímavosti bezesporu patří originální mikrofon, přes který se ozvala 18. května 1923 ve 20.15 hodin vůbec první slova a zvuky rozhlasového vysílání u nás. Jako takovou pomyslnou třešinku na dortu jsme si pro vás připravili vysílání právě z něj. Za mikrofon zasedla Věra Pfeifferová s kurátorem René Melkusem a všichni jsme se díky chraplavému zvuku, který se ozval v našich moderních přijímačích, mohli přenést o sto let zpátky.
Iva Bendová si ale kromě kurátora výstavy Reného Melkuse přizvala k mikrofonu (nyní však už současnému, modernímu) postupně i generálního ředitele Národního technického muzea Karla Ksandra a za Český rozhlas vedoucí Oddělení strategického rozvoje Martinu Poliakovou. Bavila se s nimi nejen o samotné výstavě, nejzajímavějších exponátech, ale také o jejich vztahu k rozhlasu a směřování obou institucí. Jaké výzvy přináší nová doba a jak se rozhlas proměňuje ve 21. století?
Které rozhlasové profese si na výstavě mohou návštěvníci a návštěvnice vyzkoušet? A co potěší fanoušky archivních zvuků? Poslechněte si celý záznam živého vysílání speciálu Česka jako na dlani z Národního technického muzea v Praze.
Související
-
Jak se změnil sport, hudba i životní styl za 10 let? Otevřeli jsme schránku s předpovědí budoucnosti
Ve čtvrtek 18. 5. ve 20:15 oslavil Český rozhlas 100 let. Minutu poté byla otevřena schránka se vzkazy z roku 2013. Jak jsme si mysleli, že bude Česko v roce 2023 vypadat?
-
Posluchači vědí, že v dobách krize se mohou o rozhlas opřít. A to mě těší, přiznává ředitel Zavoral
Český rozhlas slaví 100 let od zahájení rozhlasového vysílání na českém území. Jakou cestu za tu dobu rozhlas ušel? V jaké kondici je dnes? A jaké úkoly před ním leží?
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.