Xindl X živě akusticky. Koncert a rozhovor ve Dvojce u piana. Včetně cover verze Šípkové Růženky od Jiřího Schelingera
„Takové komorní koncerty mám rád,“ přiznává ve Dvojce u piana Ondřej Ládek alias Xindl X. „Být sám jenom s kytarou jako písničkář. To mi občas trošku chybí.“ V Radiocafé Vinohradská 12 zahrál svoje hity V blbým věku, Lovec perel, Dřevo, Terapie, „česko-českou mono verzi“ písně Cudzinka v tvojej zemi anebo cover písničky Jiřího Schelingera Šípková Růženka. Na piano ho doprovází Johnny Bálek. Moderuje Dalibor Gondík. Pořad najdete jako podcast pouze v aplikaci mujRozhlas.
V Radiocafé Vinohradská 12 zahrál Ondřej Ládek i píseň Cizinka v mojí zemi, což je upravená verze „mezinárodního“ hitu Cudzinka v tvojej zemi. „Já vždycky říkal, že je to píseň o rozchodu dvou lidí nebo i dvou národů. A když někdo dostatečně dlouho vede duet o tom, jak se rozchází, je potom logické, že se z duetu stane monolog.“
„Takže máme potom i mono verzi této písně. Česko-česká verze našeho československého hitu,“ vysvětluje. „Jinak“ znějí i další jeho písně. „Písnička na desce může na koncertu být opravdu hodně jinak. V jiném tempu nebo si v kapele předáváme sóla tak, že třeba Lásku v housce hrajeme asi jako 10minutovou verzi.“
Související
-
„Tátova hudba mě baví. Až na pár výrazů, co nerada slyším.“ Xindl X s dcerou v Blízkých setkáních
Deska Terapie je prý výstup ze sebezkoumání. „Psal jsem ji v době pandemie na chatě, uzavřený od okolí. To se pak člověk v sobě víc šťourá. Je hodně o mně,“ tvrdí zpěvák.
-
Ke svým textům jsem musel vymyslet antihrdinu, vysvětluje svůj pseudonym Xindl X Ondřej Ládek
Texty se mi psaly dobře, když mi bylo hodně špatně, prozradil hned v úvodu Ondřej Ládek, známý spíše jako Xindl X. Jak vůbec vznikla tahle přezdívka?
-
Xindl X je mé vulgárnější alter ego
Radši bude všem pro smích, než sám sobě k breku. Motto i image. Když se totiž Ondřejovi Ládkovi někdo vysmívá, může dělat, že je to záměr.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.