Waldemar Matuška aneb Co neodnes čas

17. červenec 2016

V dokumentu Jana Hergeta uslyšíte největšími hity Waldemara Matušky, ale i vzpomínky jeho blízkých a přátel: jeho manželky Olgy Blechové a syna Waldemara a pak také kolegů Evy Pilarové, Heleny Vondráčkové, Václava Hybše a Karla Štědrého.

Jeden z nejpopulárnějších českých zpěváků 60. a 70. let. Oblíbený u několika generací. V létě roku 1986 se nevrátil z vystupování v USA a trvale žil v St. Petersburgu na Floridě. Narodil se v Košicích, kde jeho matka, zpěvačka Vídeňských operetních divadel, vystupovala, a dětství prožil v Praze.

Sklář se čtyřkou z hudebky

Na základní škole nikdy nepatřil k nejlepším žákům, z hudební výchovy dostával dokonce i čtyřku, a to prý jenom proto, že z tohoto předmětu se nedá propadnout. V té době ale už zpíval a tančil v Husově sboru, později v Československém sboru písní a tanců. V Poděbradech se pak vyučil sklářem.

Ještě před nastoupením vojenské služby nastoupil do karlovarských Moserových hutí. Měl však slabé plíce, proto musel obor skláře opustit. Jako zpěvák začínal v kavárně Vltava, založil i hudební skupinu Mamo Kvintet. Na konci 50. let nastoupil do Reduty, kde ho pro Semafor objevila dvojice Suchý–Šlitr.

První Zlatý slavík vůbec

Zde se stal jednou z největších hvězd. Ale ještě před příchodem do Semaforu nahrál svoji první píseň Suvenýr. V roce 1961 přešel s Evou Pilarovou do Divadla Rokoko. To už ale byl velkou hvězdou naší tehdejší pop music. Za duet s Evou Pilarovou Ach, ta láska nebeská vyhrál cenu Píseň roku 1962.

Stejný rok získal i historicky prvního Zlatého slavíka. Tuto cenu vyhrál ještě v roce 1967 a několikrát byl druhý. Zařadil se tak mezi hrstku těch, kteří byli schopni konkurovat Karlu Gottovi. Se skupinou K.T.O. (Kamarádi táborových ohňů) vystupoval několikrát i na festivalu v americkém Nashvillu. Mnohokrát se také stal vítězem festivalu Bratislavská lyra.

Překvapivá emigrace

Logo

Waldemar Matuška byl třikrát ženaty. Z prvního manželství má syna Mirka. Se svou poslední ženou, Olgou Blechovou, žil dlouhých 33 let a má s ní syna Waldemara. Právě kvůli své poslední ženě opustil v roce 1986 Československo a emigroval do USA.

Jeho emigrace překvapila nejen politické vedení, ale i fanoušky. Po Matuškově odchodu se nesměly hrát jeho písničky. Na vydání připravená deska Jsem svým pánem se do prodejen nedostala (vyšla až v roce 1997). V USA zpíval Waldemar Matuška pro krajany a vydával tu desky.

Poslední návštěva ČR

Waldemar Matuška - 2008

Do své vlasti se Waldemar Matuška trvale nevrátil ani po roce 1989. Pravidelně sem ale jezdil a koncertoval se skupinou K.T.O. S přibývajícím věkem návštěvy ČR ustávaly. Matuška byl vážně nemocen: trpěl těžkám astmatem a později i střevními potížemi.

Při poslední návštěvě Prahy musel být s těžkým zápalem plic převezen do motolské nemocnice. Celý národ sledoval jeho statečný boj o život. Tehdy to ještě zvládl. V roce 2009 mu lékaři zakázali cestovat úplně. Waldemar Matuška zemřel 30. května 2009 v USA na zápal plic a selhání srdce.

autor: jht
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...