Vždycky píšu o tom, co mě zajímá nebo trápí, přiznává spisovatelka Alena Mornštajnová
Les v domě. To je název jejího šestého románu. „Hrdinka téhle knížky lže, protože je to její obrana vůči vnějšímu světu. Neuvědomuje si, že je to něco špatného, protože uprostřed lží vyrůstá a považuje je za normu,“ vysvětluje autorka. Má román něco společného s ní samotnou? Proč jsou jejími hrdinkami především ženy? Kdo je prvním čtenářem jejích knih? Už v ní dříme další?
„Myslím, že rodina, která je nešťastná, kolem sebe zlo šíří. Vyvolává to lži a nesváry. Vždycky píšu o tom, co mě zajímá nebo trápí. Proto jsem nenapsala nic optimistického,“ vysvětluje autorka a dodává: „Těžko se píší radostné věci, když žijete obklopeni věcmi, které vás mrzí. A mě třeba mrzí, že jsou dnes na sebe lidé zbytečně zlí.“
„Vždycky mě překvapí, když lidé řeknou, že moje knihy jsou drsné. Když se ale podíváte na dnešní, třeba na severské detektivky, tak tam je po kolena krve. Uvědomila jsem si, že moje knihy zasáhnou člověka spíš po emocionální stránce a je to možná působivější než nějaké krváky,“ uzavírá Alena Mornštajnová v Blízkých setkáních z Radiocafé Vinohradská 12.
Související
-
„Chtěla jsem napsat o tom, jak si lidé ubližují slovy.“ Alena Mornštajnová o knize Tiché roky
Román Tiché roky popisuje komplikovaný vztah otce a dcery. S autorkou si o něm povídala Tereza Kostková v pořadu Blízká setkání.
-
Po vydání Listopádu přišly i anonymy. To se mi nikdy nestalo, připouští Alena Mornštajnová
Můj nový román se jmenuje Listopád. Ta čárka je tam záměrně, protože v románu listopad 1989 skončil jinak, než všichni doufali, prozrazuje spisovatelka Alena Mornštajnová.
-
Alena Mornštajnová: Kdy vyjde moje nová kniha?
„Ačkoliv jsem loni v dubnu začala s novou knihou, moc daleko jsem nepokročila. Nemám čas na psaní,“ stěžuje si spisovatelka v rozhovoru. „Letos na besedy jezdit nebudu.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.