Výtvarnice Eliška Podzimková: V New Yorku jsem se naučila, že nechci sedět v kanceláři. Svoboda je pro mě důležitá
Ve svých dílech kombinuje výtvarné styly, realitu a fantazii. „To, že se můžu věnovat různorodým projektům je pro mě ta největší odměna a moc si toho vážím,“ ujišťuje. Vyrůstala ve výtvarném prostředí? Jaké měla dětství? Co vytvoří z cesty po Tanzanii? Jaký je v jejím podání Malý princ? Co soudí o seriálu Smysl pro tumor, když si sama prošla onkologickým onemocněním?
Jako mladá odjela na zkušenou do New Yorku. „Pro mě to byl skvělý start a odrazový můstek, ze kterého čerpám dodnes. Naučila jsem se tam, že jsou věci, které nechci dělat. Jako sedět v kanceláři, pracovat pro nějaké marketingové oddělení a poslouchat rozkazy. Svoboda je pro mě hodně důležitá,“ tvrdí.
„Člověk tam intuitivně jede za tzv. americkým snem, ale na mě to nefungovalo. Všichni se tam jedou předvést a uchytit se ve svém oboru. A tvrdě pracují na tom, aby se dostali tam, kam potřebují. A já na to nepomýšlela. Mě New York inspiruje. Bavilo mě jezdit metrem a koukat na lidi a na to jsem neměla prostor. Byl to náročný rok a půl a já to vzdala dřív, než by se to otočilo v něco lepšího. Asi jsem neměla trpělivost a řekla si, že tam nejsem šťastná,“ uzavírá výtvarnice Eliška Podzimková v Blízkých setkáních.
Související
-
Proč máme vyprázdnit muzea a zastavit vědu? Odpovídá výtvarník Milan Knížák
Není třeba být originální, říká profesor Milan Knížák, bouřlivák, vzdělanec, provokatér, kumštýř s neoddiskutovatelným renomé.
-
Kája Saudek mě varoval, že mě čeká řehole, vzpomíná kreslíř Štěpán Mareš na komiks Zelený Raoul
Teď vystavuje v Tančícím domě. „Za 33 let, co profesionálně maluju, jsem udělal tolik věcí, že byla škoda soustředit se jen na komiks. Je to průřez tvorbou,“ vysvětluje.
-
Začněte podnikat na volné noze. Mistrovský kurz Michaela Petruse
Komiksový ilustrátor, kreativní ředitel a podnikatel Michael Petrus vás naučí, jak si budovat osobní značku, jak získat nové klienty a také jak si svou práci nacenit.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.