Vojtěch Rakous: Modche před odvodem

28. prosinec 2018

Poslední dny první světové války připomíná humoreska česko-židovského spisovatele, který není příliš známý. Poslouchejte do pátku 4. ledna 2019.

Většina jeho textů se nikdy nedočkala knižního vydání, přestože ve své době byly Rakousovy povídky zachycující židovskou domácnost na české vesnici velmi populární. Motivicky čerpal Vojtěch Rakous z blízkého rodinného okolí a pozorovatelem byl skvělým.

Vojtěch Rakous
Na školních hodinách literatury se o spisovateli Vojtěchu Rakousovi žáci a studenti už mnoho nedovědí. Literární talent v tomto českožidovském spisovateli a publicistovi přelomu 19. a 20 století objevil spisovatel, publicista a politik Jan Herben, který ocenil Rakousův pozorovatelský talent a schopnost trefně pojmenovat viděné. Právě Jan Herben taky vymyslel Adalbertu Östreicherovi, povoláním prodavači obuvi, český pseudonym Vojtěch Rakous.

Rakousovy humoresky z prostředí židovských obyvatel českého venkova se postupně staly velmi populární a ústřední manželská dvojice povídek – Rézi a Modche - vlastně nesmrtelnou. Rézi a Modche se dostali nejen na stránky knih, ale také na jeviště a dokonce i na filmové plátno – v roce 1926 natočil Přemysl Pražský film Modche a Rézi.

Rakous přitom zřejmě jako první ve svých povídkách zachytil židovský venkov v Čechách svého dětství. Přestože prózy Vojtěcha Rakouse dosáhly ve své době značné čtenářské obliby, více než polovina jeho textů se nikdy nedočkala knižního vydání a dodnes zůstává rozptýlena na stránkách tehdejších periodik.

Vojtěch Rakous dal nám svým literárním dílem zprávu takřka o nové zemi, o které většina z nás ničeho nevěděla, a objevil české literatuře novou oblast citů, do které před ním nikdo nevnikl a která by také nežidu zůstala uzavřena a neviděna… Vylíčil nám, jak nějakého půl milionu židů žije v rodině, jak židé pohlížejí na sebe sami a jak na křesťanské obyvatelstvo, mezi nímž žijí… To je nové a cenné. Tím Rakous rozhojnil materiál literární, jako by byl objevil nový kraj, a to je také nezmařitelný dar českožidovství, jež dalo české literatuře.
Jan Herben, spisovatel, novinář a politik

Účinkují: Tomáš Jirman, Stanislav Šárský, Stanislav Malý, Anna Cónová a Alaxandra Gasnárková.
Připravila: Eva Lenartová
Režie: Tomáš Jirman
Premiéra: 25. 10. 2014

autor: ele
Spustit audio