Voda, hlasy a intimní chvilky Hosta do domu

23. duben 2010

Na známou melodií “Na krásném modrém Dunaji“ od Johanna Strausse napsaly text s receptem na pečenou panenku s bešamelovou omáčkou. “Turecký pochod“ od W.A. Mozarta otextovaly a nazvaly “Fotbalová“. Jaká hudba podbarvuje “Betonu káď “? Ptali jsme se zpěvaček Jany Rychterové a Edity Adlerové, známých spíše jako duo Two Voices. Dalšími hosty ve studiu ČRo 2 – Praha byli v 16. týdnu odborník na ochranu vodních ekosystémů Martin Dušek, zpěvačka Michaela Nosková, kurátor Hanuš Jordan a sexuolog Petr Weiss. Pokud jste některý z pořadů nemohli poslouchat ... máte další možnost v našem Rádiu na přání nebo přímo v následujícím článku, který se pokouší mapovat zajímavosti z rozhovorů uplynulého týdne.

Jaká je kvalita českých řek? Nejen podle našeho pondělního hosta Martina Duška, který se vodním hospodářstvím dlouhodobě zabývá, se v posledních 20 letech výrazně zlepšila. Začaly se stavět čističky odpadních vod v městech i obcích a ubylo plošného znečištění ze zemědělské výroby. Díky tomu se např. do Labe vrátilo mnoho ryb, dokonce i losos. Pro ochranáře přírody je dobrým signálem, že se často jedná o ryby náročné na čistotu vody. Problémem, který nyní „vyplouvá na povrch“, jsou ovšem technické úpravy vodních toků, jinými slovy, vybetonovaná koryta řek a uměle vytvořené migrační bariéry. Ty se nestávají pro vodní obyvatele právě tím “pravým ořechovým“. Proto se začalo se stavbou tzv. rybích přechodů, které rybám umožňují překonávat překážky, jež jim stojí v cestě. Je vůle k jejich budování? Co na to říkají vodohospodáři? Kterým rybám se u nás daří? Odpovědi si poslechněte sami.

Martin Dušek

Mnozí si jí pamatují jako jednu z finalistek pěvecké soutěže Česko hledá SuperStar. Na rozdíl od jiných o sobě Michaela Nosková dává stále vědět a svůj talent uplatňuje mj. v mnoha muzikálech (Bídníci, Drákula, Švejk, Jekkyl a Hyde, Děti ráje). Svůj hlas neustále zdokonaluje pravidelnými hodinami u zkušené operetní pěvkyně Pavly Břínkové a své tělo „trápí“ návštěvou fitness, aby si udržela dobrou fyzickou kondici. Brněnská rodačka si ale bude muset dát brzy nucenou pauzu, protože čeká miminko a chystá svatbu. Zatím je ale v “plném zápřahu“, protože z jejího pohledu není těhotenství nemoc, jak sama říká. Z pracovního kolotoče nehodlá vystoupit na dlouhou dobu a v úterním rozhovoru prozradila, že je už domluvená s budoucím manželem na rozdělení péče. Po kom z rodičů zdědila pěvecké geny neví, ale je jim vděčná za to, že jí vytvořili kvalitní zázemí. Maminka byla totiž neochvějnou oporou již v pubertě, kdy zpěvačka bojovala s anorexií. Po svých nepříjemných zkušenostech s hubnutím vydala knihu “Já jsem já“ kde radí, jak si udržet štíhlou linii a přitom nesklouznout do choroby. V roce 2005 také vydala sólové album "No mercy", na kterém se představuje nejen jako zpěvačka, ale i jako spoluautorka původních písní.

Michaela Nosková

„Práce se sbírkovými předměty není vůbec nudná“, tvrdí Hanuš Jordan, kurátor sbírek fotografií a negativů, divadelních trofejí a cirkusové sbírky divadelního oddělení, zástupce vedoucí divadelního oddělení Národního muzea. Jeho specializací je zábavné dramatické umění, cirkusy, varieté. Původně vystudoval dějepis a 19 let ho také učil na školách. Své nynější profesi se věnuje 7 let, a to s velkým zápalem a chutí. Nedávno například popisoval fotografickou sbírku a, jak řekl ve středečním rozhovoru s Tomášem Voženílkem, bylo úžasné probírat se historickými a často unikátními snímky velkých, ale i malých rodinných cirkusů. Jejich umění bylo svého času vývozním artiklem a česká cirkusová škola prý patřila k těm nejlepším. A patří nadále. Po r.1989 se počet cirkusů u nás rozhojnil a nyní je jich kolem 25. Všechny svádějí tvrdý konkurenční boj o diváka. Dobré umění si ale, podle H. Jordana, najde vždy své publikum a kouzlo cirkusu je podle jeho názoru „jedinečné a neopakovatelné“. To se ale ztrácí v záznamech a televizních přenosech. Takže doporučuje nelenit, zajít si na představení a nasát do sebe „vůni pilin a cukrové vaty“.

Hanuš Jordan

„Uvidíte dvě charismatické bytosti, které jsou na podiu jako doma a mají úžasné fluidum.“ Tak zněla pozvánka uvedena v jednom nejmenovaném regionálním deníku a nám bylo potěšením na vlastní uši slyšet okouzlující hlasy, linoucí se napříč čtvrtečním pořadem. Šansoniérka Jana Rychterová a operní pěvkyně Edita Adlerová jsou letité přítelkyně, na jejichž společném vystupování je to zcela jistě patrné. Moderátor Vladimír Kroc se ocitl v pomyslném "obležení“ těchto dvou šarmantních dam, které mu nedarovaly ani vteřinu oddechu. Jako duo Two Voices se chystají na zahraniční vystupování, i když je velká škoda, že jejich texty je velmi obtížné přeložit do dalších jazyků. Lyrika vzniká spontánně a dá se označit za vskutku nápaditou, o čemž jsme se přesvědčili ve skladbách doprovázejících samotné vysílání. Umělkyně prozradily jak obtížný je tvůrčí proces, i kdy došlo k té "chemické reakci“ stojící za jejich společným vystupováním. Zatím nehrají tolik, aby si mohly vybírat, kde budou vystupovat (což by bylo jejich přáním), ale určitě se vše v následujících měsících změní.

Two Voices

Přivítali jsme klinického psychologa a sexuologa Petra Weisse, který začal naše společné, páteční setkání vskutku fakticky. Tvrdí, že ten, kdo na jaře prožívá sexuální dysfunkci, cítí se být obzvláště v těchto slunných dnech poněkud frustrovaný (I přesto, že je člověk snad jediným druhem v živočišné říši, postrádajicí dobu říje... jak nám náš host ozřejmil). Hledali jsme společně odpovědi na zajímavé otázky spojené s láskou. Existuje např. zamilování se na první pohled? Zajímavým zjištěním je, že ano, ale pouze u mužů. Skrze základní evoluční psychologii jsme se dostali k věčné otázce věrnosti. Náš host neúnavně odpovídal moderátorce Zuzaně Burešové a závěry, které předkládal, mohli být pro nejednoho z nás zarážejicí. Představme si, že podle aktuálních informací jsou více věrnější ženy, a to díky jejich selektivnímu přístupu k výběru partnerů. Říká se, že láska je chemická záležitost, kdy dochází k akutní intoxikaci organizmu hormony. Člověk je pak ve stavu zúženého vědomí, pod těžkým vlivem těchto, v podstatě „drog“, což může trvat až po dobu dvou let! Závěrem nám lékař prozradil několik typů, které mohou vést ze složité partnerské situace, i když s některými fakty se prostě musíme vyrovnat.

Petr Weiss


Napište nám, jestli se vám naše celotýdenní vysílání líbilo. Určitě nás zajímají vaše názory!

Použít můžete tuto diskusi (hned pod článkem) nebo náš e-mail: ZDE.


<hr/><hr/>

NEZAPOMEŇTE, ŽE
Od února 2010, resp. poprvé od posledního lednového víkendu (30.1.- 31.1.), najdou návštěvníci internetových stránek Českého rozhlasu 2 - Praha EXKLUZIVNĚ, a to v našem Rádiu na přání, rozhlasové hry (ne 20:05), četby na pokračování (po - pá 22:05), pohádky skřítka Hajaji (denně 19:00), sobotní Hry pro děti a jejich rodiče (so 13:05) nebo Nedělní pohádky (ne 13:05)!!! Tyto pořady jsou zde publikovány ale pouze ve streamu, tedy pouze k poslechu (!), a pouze na dobu jednoho týdne!!! Vyhověli jsme tak vašim četným prosbám a žádostem.
Stále ale nemůžeme pořady nabízet "ke stažení", tedy k "download"(!) nebo na dobu delší než jeden týden. Jsou totiž chráněny autorským zákonem.
Pevně věříme, že tuto novou službu přivítáte!
VÁŠ ČESKÝ ROZHLAS 2 - PRAHA
RÁDIO NA VLNĚ POHODY

vykřičník
autoři: Jan Sklenář , eh
Spustit audio