Vladimíra Dvořáková: Z brexitu se může stát noční můra. Pro Británii i pro Evropu
Dnes (29. března) by měla britská premiérka Theresa Mayová Bruselu oficiálně oznámit úmysl země odejít z Evropské unie. Skoti ale chtějí referendum o setrvání v EU. A je otázka, co rozbouřená situace udělá s tak tak uklidněným Irskem.
„Z brexitu se ve Spojeném království taky může stát nepříjemná noční můra,“ říká politoložka Vladimíra Dvořáková. Velké obavy z opuštění EU mají hlavně Skotové a Irové. „Teď se hovoří o skotském referendu. Lidé, kteří pro brexit horovali a hlasovali, si tohle určitě vůbec neuvědomovali.“
Hrozí konec Velké Británie?
Podle politoložky rozpad Spojeného království zatím nehrozí. Ale stačí, aby měl brexit nějaký velký negativní dopad na konkrétní region a vše se může změnit. Větší problém než skotské referendum, s kterým nesouhlasí ani britská premiérka, vidí Dvořáková v Irsku.
„Přece jen to je ostrov a mírový proces se tam budoval docela složitě.“ Zklidnění násilností tam začalo až po Velkopáteční dohodě v roce 1998. Teď hrozí i znovuobjevení napětí mezi katolickou a protestantskou částí obyvatelstva.
Cizinci občany 2. kategorie
Hlavní motto brexitové kampaně patřilo odchodu cizinců ze Spojeného království. Český premiér už oznámil, že nechce, aby se „naši“ lidé stali občany druhé kategorie. „Bude to jedna z klíčových vyjednávacích otázek, která souvisí se svobodami Evropy, s volným pohybem kapitálu a pracovní síly.“
Opakování dějin?
Dvořáková připomíná, že už vstup Británie do EU nebyl jednoduchý. „Tehdejší francouzský prezident Charles de Gaulle ho dokonce dvakrát vetoval. Tvrdil, že království není Evropa. Že má své zájmy jinde na světě, nejvíc pak v USA. Možná se dnes ukázalo, že v něčem měl tehdy pravdu.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka