Virus není víc agresivní, je pořád stejný, uklidňuje virolog Libor Grubhoffer

16. říjen 2020

„Koronaviry mají tu vymoženost, že jsou schopné opravovat chyby, které vznikají mutacemi,“ vysvětluje virolog v Blízkých setkáních. Sám má s Covidem-19 osobní zkušenost.

„Naše dcera Anička přinesla koronavirus ze školy, poměrně rychle ho předala manželce a babičce. Já skončil v karanténě a ony v izolaci. Kupodivu já jediný jsem i po 3 testech negativní, popisuje své osobní setkání s virem Grubhoffer.

Virus se nezměnil

Mezi lidmi se diskutuje o větší agresivitě viru. „Není důvod si myslet, že je to jiný typ koronaviru než na jaře. Rozhodně ne. Je to pořád stejný virus. Koronaviry mají tu vymoženost, že jsou schopné opravovat chyby, které vznikají mutacemi. Mutují méně než chřipkové viry. Může se nám zdát, že průběh pandemie je jiný než na jaře, že je virus více agresivní, ale tak to není. Co se změnilo, je sociální chování ve společnosti," ujišťuje odborník.

Jaká byla klíšťová aktivita v létě? Jak v organismu přežívají viry?

autoři: Tereza Kostková , mis
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.