Už nepůjde žít v jistotách, varuje předseda Učené společnosti
„Změny v klimatu budou a my se na ně musíme adaptovat,“ vysvětluje předseda Učené společnosti fyzikální chemik Pavel Jungwirth.
Je úřadujícím předsedou Učené společnosti a jako svoje hlavní téma si vybral právě změnu klimatu. „Snažíme se toto téma přiblížit lidem srozumitelně. Každá krize je příležitost a my teď můžeme využít té koronavirové a začít přemýšlet co všechno pro sebe můžeme udělat,“ vysvětluje v Blízkých setkáních fyzikální chemik Pavel Jungwirth.
Život bez jistot?
„Před 10 lety nám v problematice změny klimatu ujel vlak, celý svět nás předběhl. Dnes už je to jiné, lidé jsou rozumní a vidí, že máme například obrovské sucho. Každý už dneska ví, že je potřeba s tím něco dělat.“
„Klima se mění, naše společnost se mění a my se musíme adaptovat a zároveň se snažit, aby další změny byly co nejmenší. Teď máme super život a můžeme k tomu přispět nebo to celé pokazit. Nikdy už ale nebudeme žít v jistotách,“ tvrdí Jungwirth.
Na jakém novém objevu pracuje? Jací jsou dnes jeho studenti? A chybí nám fantazie?
Související
-
Druhá vlna koronaviru přijde na podzim, myslí si imunoložka Říhová
„Ten virus existuje a budeme s ním muset žít. Už jsme se ale leccos naučili a dalšího vývoje se nebojím,“ uklidňuje Blanka Říhová v Blízkých setkáních.
-
Současná situace je horší než kdykoliv předtím, říká paleoekolog Pokorný
„Pořád ale věřím, že to není tak zlé, jak to prezentují apokalyptické vize,“ uvádí vědec Petr Pokorný. „Kolaps navíc neznamená konec.“
-
Host: chemik Tomáš Slanina
Stipendista Nadace Experientia na podporu českých vědců. V čem je chemie krásná? Jak dlouhá je cesta od objevu v laboratoři k jeho praktickému využití?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka