Vánoční strom a muž plný smutku. Příběh Rudolfa Těsnohlídka, který českým Vánocům vtiskl kouzlo
Proč se u nás začaly vztyčovat vánoční stromy republiky? Poslouchejte pátrání Stanislava Motla do pondělí 20. ledna 2019.
Rudolf Těsnohlídek za svůj nedlouhý život rozdal spoustu radosti. Přesto byl plný smutku. Mnoha lidem dal naději. Zejména opuštěným dětem. Sám ale byl prakticky pořád nucený přijímat rány osudu. Přesto to byl on, kdo vánočním svátkům vtiskl jedinečné kouzlo. Také vědomí, že čím více nezištně pomáháme druhým, tím víc jsme bohatí.
V pořadu jsou použity články a verše Rudolfa Těsnohlídka, čte se z knihy Josefa Hrabáka Rudolf Těsnohlídek, z knihy Ladislava Řezníčka a Miroslava Martínka Těsnohlídkova norská kalvárie a ze vzpomínek Bedřicha Golombka a redakčního úředníka Kuběny. V záběrech hovoří Luděk Štipl.
Související
-
1100. schůzka: Člověku je ve Vaší společnosti na duši lehko
Doba uzrála, Rakousko kapitulovalo, válka skončila. 28. října 1918 vzniklo Československo a Janáček pod vlivem své múzy Kamily Stösslové komponuje a komponuje.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...
Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Lidský faktor
Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová