Valdštejn: Génius, byznysmen a státník, nebo zrádce, vrah a podvodník?
Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna, muž, který předběhl svou dobu, skvělý vojevůdce, politik světového formátu, stratég, byznysmen a vizionář, o němž se toho moc neví.
Šlo o osobnost velmi mnohovrstevnatou, zajímavou i kontroverzní. Jedni tvrdí, že jeho schopnosti dodneška nebyly doceněny a že byl jednou z nejvýznamnějších postav politiky své doby, jiní tvrdí, že to byl kariérista, zrádce, vrah a podvodník. Jaký byl vlastně muž, který se narodil 24. září 1583 a který si jako jediný dokázal vybudovat vlastní stát ve státě? Expedice se vypraví na místa s Valdštejnem spojená a pokusí se odhalit, v čem bylo tajemství jeho úspěchu.
Sirotek, který se vypracoval
Postava Albrechta z Valdštejna je v českém historickém povědomí zakořeněna jako minimálně kontroverzní, spíše však negativní. V průběhu času mu bylo vyčítáno jeho nedostatečné češství, zrada národa, velká zrada Moravanů i jeho nebývalý pobělohorský profit. Velkou roli sehrál už jeho původ a dětství. Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna pocházel ze zchudlé větve starobylého českého panského rodu. V necelých 12 letech osiřel a byl svěřen do výchovy poručníkům, kteří ho vychovávali v duchu českobratrské víry. Už tehdy si Albrecht řekl, že nikdy nedopustí, aby byl stejně chud, jako jeho otec. A právě tato idea patrně stála za jeho pozdějšími obrovskými úspěchy.
Divoké mládí a extrémní ctižádost
Už v mládí se projevovala jeho poněkud svéhlavá povaha. Studoval na luteránském gymnáziu v Goldbergu a na protestantské akademii v Altdorfu, z níž ho ovšem vyloučili za rvačky a následně i zabití jednoho z jeho kolegů. Což byl také jeden z důvodů, proč v jedenadvaceti letech odchází s vojskem na turecké bojiště do Uher. V prvních bojích sice nezískal žádnou slávu, již tehdy však na sebe upozornil svojí ctižádostí. V roce 1606, po uzavření míru, je Albrecht z Valdštejna propuštěn s hodností plukovníka českých stavů. S podporou svého švagra Karla staršího ze Žerotína se poté uchází o službu u vídeňského dvora arciknížete Matyáše. A tehdy také konvertoval ke katolicismu.
Keplerův horoskop
V roce 1608 přišel další zásadní moment jeho života: Valdštejn si nechává císařským matematikem a astrologem Johannesem Keplerem sestavit osobní horoskop. Kepler, který nevěděl, čí horoskop sestavuje, mu v něm předpovídá závratnou kariéru, kterou však zaplatí naprostou odcizeností svému okolí a osobní osamělostí. Což se nakonec všechno potvrdilo. Včetně toho, že díky sňatkům získá značné jmění. V roce 1609 se Valdštejn oženil s bohatou vdovou Lukrécií Nekšovou z Landeka. Tento sňatek ho zařadil mezi nejbohatší moravskou šlechtu. Po její smrti v roce 1614 zdědil rozsáhlé statky Vsetín, Lukov a Rymice. Po vypuknutí českého stavovského povstání v roce 1618 střeží s moravským plukem neutralitu Moravy. Čeká však jen na vhodnou příležitost, kdy bude moci vstoupit otevřeně do habsburských služeb. Bez skrupulí přebíhá na stranu císařských i s plukovní pokladnou. Je označen za zrádce a na Moravě je mu konfiskován majetek.
Valdštejn podnikatel, budovatel a státník
Všechny tyto ztráty si pak ale v císařských službách mnohonásobně vynahradí. V pobělohorských konfiskacích totiž získal obrovský majetek a začal budovat své pevné a ekonomicky silné dominium na Frýdlantsku a Jičínsku. Léta 1621 - 1625 znamenají první etapu tzv. Valdštejnovy velké doby. Je jmenován vrchním velitelem císařských vojsk a je povýšen na říšského knížete. Genialita jeho vojenské kariéry nebyla dána jen výjimečnými strategickými schopnostmi, ale na svou dobu nevídaným ekonomicko-politickým myšlením. Jako jediný rozpoznal, že armádu nestačí zasypat penězi, ale že musí být zajištěna bezchybně fungujícím hospodářstvím, které je zcela podřízeno jejím potřebám. Jen z této pozice je možné ovládnout nejen armádu, ale získat i politickou moc.
Závisti navzdory?
A právě tyto obrovské úspěchy budí závist a Valdštejna začínají někteří jeho blízcí očerňovat u císaře, který mu do té doby bezmezně důvěřuje - však si také od Valdštejna Ferdinand II. půjčuje obrovské peníze, takže se stává jeho největším dlužníkem. Nedůvěra je zaseta a Valdštejn je obviňován z pokusů zasahovat do politických zájmů monarchie. Jeho odpůrci získávají na svou stranu nejen císaře, ale i vysoké důstojníky jeho armády. 24. února 1634 přijíždí do Chebu a stále věří v podporu svého vojska -v intencích svého rodového hesla "Závisti navzdory". Jeho vlastní plukovníci však již rozhodli o jeho osudu. Na Valdštejna čekala smrt v Pachellbelově domě, kdy byl ubytován: jeho vlastní rytmistr Deveroux jej probodl partyzánou.
Okolnosti Valdštejnova života odhalí Expedice ve Frýdlantu s historičkou Ivou Beranovou, v Jičíně s historičkou Hanou Fajstauerovou, v Chebu s historičkou Markétou Plevnou a s doc. PhDr. Zdeňkem Hojdou z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.
Související
-
Expedice po stopách neznámého Jana Lucemburského
Král-rytíř, král-diplomat, ale i král-cizinec a slepý král. Tak se říkalo muži, který založil jednu z nejzajímavějších dynastií na českém trůně Janu Lucemburskému.
-
J. A. Komenský: Kdo byl učitelem Učitele národů?
Jak je možné, že muž z jihovýchodní Moravy dosáhl během 17. století mezinárodního věhlasu? Z jakého prostředí pocházel? Kdo ho učil? A kdo motivoval?
-
Novodobá šlechta? Noví majitelé hradů a zámků a jejich sídla
Některá původní šlechtická sídla se v 90. letech 20. století vrátila do soukromých rukou, jiná dál chátrala. A právě takových sirotků se ujali ti, za nimiž míří Expedice.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka