Václav Cílek: Obávám se klimatické krize, která donutí celé národy k obrovské a nekontrolované migraci! A stačí už málo

26. červen 2015

Lidé celého světa se dali do pohybu. Mají k tomu různé důvody, nejčastěji je to chudoba způsobená nedostatkem vody. S přílivem uprchlíků si ale starý kontinent nějak neví rady.

Zatím jsme prý ale vystrašení neoprávněně. „Z mého pohledu se totiž skoro nic neděje. Ale když za sebou přijdou alespoň dva suché roky, tak se dá na pochod 10krát víc uprchlíků než dnes,“ říká geolog Václav Cílek.

Mnoho povyku (zatím) pro nic

„Obávám se klimatické krize, která vyústí v naprosto nekontrolovaný pochod téměř celých národů. Ty současné vlny jsou zanedbatelné. Je ale překvapivé, jak dalece všechno destabilizují,“ diví se.

Takovou vlnu si prý můžete představit tak, že během dvou let dorazí na jedno místo třeba 400 000 lidí. Takové jedno Brno.

Stěhování národů?

Zatím se hovoří o 50 až 60 milionech lidí, kteří jsou bez domova. „My tady vnímáme ale jen drastické příběhy z Evropy, přitom se lidé dali do pohybu už úplně všude.“

Čtěte také

Čínská migrace je zatím hodně vnitřní. Lidé z Bangladéše prchají do Indonésie. Austrálie prudce omezila přijímání nelegálních uprchlíků. Lidé odcházejí do Ruska, do Spojených států.


Stěhování národů aneb Kdo kam?
Největší vlny opravdu nesměřují do Evropy, ale z jihovýchodní Asie na Blízký východ.

„Evropa může být zaplavena ale taky mladými Řeky. Pokud Ukrajina opravdu zbankrotuje, tak odejdou i Ukrajinci, může nás čekat i ruská migrační vlna. A s podobnými příklady můžu pokračovat ještě dlouho,“ říká Cílek.

Co s nimi?

Problém ale bude, co si ti lidé tady počnou. Odešli totiž za lepším, do nové společnosti, do které se ale nemají nikdy šanci pořádně začlenit. Navíc rozvoj robotiky bere práci i těm nejchudším. „Robot pracuje 24 hodin denně a nemusí za něj platit sociální a zdravotní pojištění.“


„Zemí zaslíbených“ je málo
Až polovina uprchlíků směřuje jen do 10 zemí světa. Např. Německo, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty mají až 84% nárůst migrantů.

Roste produktivita země, ale zároveň se pomalu (ale stále) zvyšuje i počet nezaměstnaných. A těm, kteří ještě pracují, navíc neustále klesá mzda. „Když tento model aplikujete na uprchlíky, kteří se ze začátku v nové zemi ani nedomluví a kteří by mohli pracovat právě manuálně, tak si práci budou shánět velmi špatně.“

Nová ghetta

Podle mnoha statistik si Evropa nemůže dovolit být hlavně sociální. „Nemá to řešení. Nejpravděpodobněji si vytvoří vlastní, nová ghetta, polokriminální komunity. Lidé tam nebudou pracovat, budou brát drogy a vydělávat jiným, pravděpodobně i nelegálním způsobem. Část z nich se jistě uživit dokáže, ale moc jich nebude,“ domnívá se Cílek.

„Víte, když se změní klima v subsaharské krajině, tak africký pastevec začne hledat jinou pastvinu. Dnes ale raději zvolí sociální dávky v sociálně bohaté evropské zemi,“ dodává Cílek.

Otřesná očitá svědectví zejména z Itálie ukazují, že těmto nešťastníkům, mezi nimiž jsou ženy a děti, nikoliv jen zdatní muži, jak odpůrci běženců běžně tvrdí, je nutné poskytnou okamžitou pomoc

V Pákistánu a Indii právě probíhá obrovská vlna veder. Zemřeli už tisíce lidí. Co s tím? Je to začátek stěhování národů? Poslechněte si ze záznamu v iRadiu.

autoři: lup , Václav Cílek , zis
Spustit audio