Václav Cílek: Co se děje s mozkem po pandemii a jak se vyhnout posttraumatické poruše

19. červen 2020

„Protirasistické bouře v USA vnímám jako posttraumatickou poruchu,“ říká geolog. „Posttraumatický syndrom se projevuje se zpožděním týdnů, měsíců a někdy jednoho roku.“

„Hodně lidí se zacyklilo na otázkách, co s náma bude, jak to dopadne, kdy bude další ekonomická krize. Když se vám tohle v hlavě přemítá každou hodinu několik týdnů, tak vám to změní mozek,“ myslí si popularizátor vědy Václav Cílek.

Amerika pandemii nezvládla

„Já dneska ty protirasistické bouře v USA vnímám jako posttraumatickou poruchu. Jako že se ve vás nahromadilo tolik vzteku, že když je spouštěč, tak jdete a občas vypálíte nějaký obchod nebo se porvete s policií.“

Rasismus je virus, my jsme vakcína. Protesty po smrti George Floyda Black Lives Matter se z USA rozšířily do celého světa

„Vláda tam pandemii nezvládla. Je tam velmi mnoho mrtvých i nezaměstnaných. Další statistika ukazuje, jak málo Američanů má nešetřené peníze. Až okolo dvou třetin má velmi málo nebo vlastně nic,“ popisuje Cílek v pořadu Jak to vidí...

„Jenže když je svět tragédie, Čechy jsou tak maximálně opereta. Lehčí žánr se závažnými prvky. Máme to štěstí, že se nám ta největší krize vyhnula. Tím, jak lidi neztráceli zaměstnání a jak mají nějaké peníze, bylo mnohem míň stresu. A ta posttraumatická porucha byla, je a zřejmě bude mnohem menší.“

Posttrauma trvá až tři roky

„Posttraumatická porucha postihuje pacienty, kteří prošli nějakou těžkou chorobou. Postihuje zdravotníky, kteří viděli lidi umírat. Teďka krize skončí nebo odeznívá a všichni si myslí, že jsou v pohodě. Ale pak se ukáže, za půl roku na to, že vlastně nejsou.“

Čtěte také

„Posttraumatický syndrom se projevuje se zpožděním týdnů, měsíců a někdy jednoho roku. A celkově to trvá dva až tři roky než obvykle odezní. A nejsme proti tomu imunní,“ varuje host Dvojky. Jaké jsou podle Cílka nejčastější rady, jak se s traumatem vyrovnat?

Jak na posttraumatický syndrom

Úplně nejobyčejnější rozhovor u pivu pomáhá vyrovnat se s posttraumatickou poruchou, doporučuje Václav Cílek

„Většina lidí to zvládne naprosto dobře sama. To, co doopravdy pomáhá, je mít někoho u sebe. Pomáhá ten úplně nejobyčejnější rozhovor. Žádnej hlubokej, empatickej. Ale buďto ženský klábosení nebo pánský řeči u piva. A potom je důležitý vnímat hezký stránky života.“

„Dalajlama na otázku, co bude, až on tu nebude, říká: To není moje starost,“ glosuje Cílek. „V okamžiku, kdy máte hodně obav a hodně myslíte na budoucnost, míň žijete v přítomnosti a ztrácíte síly na budoucnost. Mluvím z vlastní zkušenosti, já jsem si tím sám prošel.“

Další témata rozhovoru: vyrovnání se s koronakrizí; dalajlama; ptáci na zahradě; eneolit a kniha Jana Turka o pravěkých opevněních na Mělnicku; fenomén pomníků a symbolů; sucho a déšť.

autoři: Vladimír Kroc , Václav Cílek , rota
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.