V zimě spí a nemá mimické svaly. Pravda a mýty o medvědech

18. leden 2020

Výprava za mytickým i mystickým zvířetem, které bylo pro svou sílu a schopnost „zázračně obživnout“ ze zimního spánku uctíváno přírodními národy téměř v celé Eurasii i Severní Americe.

Pro řadu národů byl medvěd uctívaným tvorem. Věřilo se, že je pánem a hospodářem lesa a příbuzným člověka, který rozumí lidské řeči. Medvěd se už v historii stal symbolem: zdobil vlajky i erby, byla po něm pojmenovávána města i celé oblasti. V podobě dvou souhvězdí se dostal i na oblohu.

medvěd v lese

Jaký je ale skutečný život tohoto výjimečného tvora a jaké nejčastější mýty o něm panují? Jak je to s medvědím zimním spánkem a absencí mimických svalů? Co mají nejraději medvíďata? Jací jsou medvědi rodiče? Do jaké míry se přátelí s ostatními příslušníky svého druhu a v čem se nejvíc liší od nás lidí?

Milchobur, vznešený stařec

Co všechno vás při vyslovení slova medvěd napadne? Někoho možná medvědí služba, někoho medvědí česnek a někoho třeba med. Po medu se ostatně medvěd jmenuje. Podle starého slovanského označení pro jedlíka medu.

Logo

A to proto, že staré národy se obávaly mluvit o této šelmě přímo. Podobně mu staří Irové mu říkali „milchobur“, neboli ten, který touží po medu. Jeho označení v němčině a angličtině vychází ze slova hnědý nebo hnědák.

U lesních národů byla jména huňáče ještě obdivnější. Třeba sibiřští Mansové mu říkají torel („vznešený"), Eveni akbaka („stařec"), Oročové amaha („strýček“) a Jakuti ehe („dědeček“). A na Zakarpatské Ukrajině či v Bělorusku mu vesničané lichotivě říkali „ďadko“ (strýček).

Ve jménu měst i ve znaku států

Podle medvěda se jmenují i města. Třeba švýcarský Bern nebo Berlín a medvěd je také symbolem celého Ruska. Mnoho státních vlajek a znaků nebo erbů po celém světě zdobí také medvědi. Těžko by se asi dalo spočítat, kolik se po nich jmenuje obcí a měst nebo městských částí.

Logo

V Expedici se do jednoho takového místa podíváte. A dozvíte se, proč jsou medvědi důležití pro heraldiky a vexilology neboli znalce vlajek a praporů. Chybět nebudou ani legendy a pohádky; zvláště v severských a ruských hrají medvědi prim.

Poslechněte si tedy pořad Expedice – Výpravy za poznáním. I když budeme mluvit o medvědím spánku, který může trvat až půl roku, garantujeme Vám, že s námi určitě neusnete.

autoři: Josef Kluge , Markéta Ševčíková
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...